Jak wykryć i leczyć raka. Medycyna personalizowana

Rak – gdy usłyszymy to słowo z ust lekarza, brzmi dla nas jak wyrok. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie, bo umiemy już leczyć tak, aby wyleczyć część nowotworów, pozostałe daje się zmienić w chorobę przewlekłą. Ale aby tak się stało, konieczne jest wczesne wykrycie nowotworu.

W tym obszarze wiele uległo zmianie w ostatnich latach. Popatrzmy na raka nerki: jeszcze kilkadziesiąt lat temu pacjent z dwudziestocentymetrowym rakiem nerki, który schudł w ciągu kilku miesięcy kilkanaście kilogramów, nie był rzadkością. Obecnie w związku z tym, że prawie każdy ma wykonywane z różnych przyczyn badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, najczęściej operujemy nowotwory o wielkości kilku centymetrów. Pozwala to na zachowanie nerki, a sama operacja jest zabiegiem leczącym, to znaczy niewymagane jest dalsze leczenie. Z kolei, jeśli mamy do czynienia z chorobą z przerzutami, również nie oznacza to wyroku, znamy bowiem leki spowalniające rozwój nowotworu, czyniąc go „chorobą przewlekłą”.

Kluczowe jest jednak wczesne wykrycie raka – wykonywanie badań profilaktycznych, niebagatelizowanie objawów takich jak krew w moczu, stolcu, plwocinie, kaszel, osłabienie itp. Ponadto już dziś mamy do dyspozycji różnego rodzaju badania (tzw. biomarkery), które wykrywają raka bardzo wcześnie, gdy ma on zaledwie kilka milimetrów. Są one często bardziej czułe niż badania obrazowe (USG, tomografia). Oprócz biomarkerów mamy też do dyspozycji badania genetyczne, które pozwalają stwierdzić, czy występuje u nas zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór. Jeśli tak, to musimy znacznie częściej wykonywać badania, bo wczesne wykrycie oznacza życie.

Ponadto znając tzw. sygnaturę raka, czyli jego obraz genetyczny, możemy lepiej dobrać leczenie do danego typu nowotworu. Taka terapia personalizowana po określeniu, jaki lek działa na dany nowotwór, jest przyrównywana do snajpera, który dokładnie celuje i trafia w konkretny punkt. Przeciwieństwem terapii...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: