Polska Grupa Lotnicza będzie się musiała tłumaczyć z zakupu Condora?

Polska Grupa Lotnicza, czyli grupa kapitałowa spółek lotniczych, w skład której wchodzi nasz narodowy przewoźnik LOT, ogłosiła przed kilkoma tygodniami zakup niemieckich linii turystycznych Condor. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu kilku miesięcy. Na jej efekty biznesowe trzeba pewnie będzie poczekać dłużej. PGL wybrała dobrze znaną metodę wzmocnienia swojej obecności na danym rynku, jaką jest przejęcie. W tym wypadku udało się pozyskać znany w Niemczech podmiot. 

Co ciekawe, niedługo po ogłoszeniu tego zakupu prasa za Odrą poinformowała, że Lufthansa zastanawia się nad zakwestionowaniem transakcji i skierowaniem sprawy do Komisji Europejskiej. Zarząd niemieckiego przewoźnika bierze pod uwagę taką opcję, gdyż jak wynika z doniesień medialnych, PGL miała przejąć Condora rzekomo z naruszeniem unijnych zasad o pomocy publicznej. Chodzi o środki, które LOT uzyskał od rządu w 2014 roku w związku z trudną sytuacją linii. Wsparcie wynosiło kilkaset milionów euro, a jego uzyskanie oznacza, że przewoźnik nie może przez 10 lat ponownie z niego skorzystać. 
Domniemana skarga wynika zaś z faktu, że zakup Condora został sfinansowany z kredytu uzyskanego od konsorcjum, w skład którego wchodziły podmioty z udziałem skarbu państwa (Pekao SA, PKO BP oraz PZU). To zaś wskazywać by miało na ponowne udzielenie przez rząd pomocy LOT-owi wbrew europejskiemu prawu. Niewykluczone także, że Lufthansa zerwie dotychczasową współpracę z Condorem, co wydatnie osłabi pozycję tego podmiotu na niemieckim rynku. 
Do tej całej sprawy warto podejść szerzej i zobaczyć ją w pełniejszym kontekście. Znamienne jest, że ma być do niej wciągnięta Komisja Europejska. Jeśli KE przychyli się do zastrzeżeń Lufthansy, wówczas zakup Condora mógłby zostać cofnięty – taki jest zapewne cel całej akcji. Najpewniej bowiem zwrotowi podlegałoby finansowanie transakcji uzyskane od wzmiankowanego wcześniej konsorcjum. To zaś byłby wyraźny i bardzo groźny sygnał i...
[pozostało do przeczytania 40% tekstu]
Dostęp do artykułów: