Korzystne rozwiązanie dla start-upów

Jednym z zasadniczych pytań związanych z własną działalnością gospodarczą jest to dotyczące formy, w jakiej ma być ona prowadzona. Możliwości jest wiele i każda z nich ma swoje plusy i minusy. W Polsce największą popularnością cieszy się tzw. samozatrudnienie. Takich podmiotów jest w naszym kraju zdecydowanie najwięcej. I trudno się dziwić, w tej formule działa się dosyć prosto przy praktycznie żadnych kosztach związanych z powołaniem.

Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że w przypadku samozatrudnienia za długi, które powstały w związku z prowadzeniem biznesu, odpowiada się także majątkiem osobistym. To poważne ryzyko, szczególnie kiedy firma się rozrasta, a w związku z coraz większym rozmiarem działalności pojawiają się dodatkowe koszty i zobowiązania. Jeśli odpowiednio wcześnie przedsiębiorca nie zabezpieczy swojego prywatnego majątku, może ponieść opłakane konsekwencje tego zaniechania.

Stąd warto zachęcać do zapoznania się także z innymi formami prowadzenia firmy. Wśród nich są różnego rodzaju spółki. W tym dosyć popularna w naszych warunkach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest około 400 tys. takich podmiotów i niecałe 10 tys. spółek akcyjnych. Ich konkurentką z pewnością będzie tzw. prosta spółka akcyjna (PSA). Sejm przyjął zmiany w Kodeksie spółek handlowych, przygotowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W zasadzie nowy podmiot ma być alternatywą dla spółki z o.o. Nic dziwnego, przyznać trzeba, że jej formuła trochę się już zestarzała i nie przystaje do realiów XXI wieku, w których coraz większą rolę odgrywa know-how i kapitał intelektualny.

Świat od dawna idzie w stronę rozwiązań elastycznych, które dają szansę rozwinięcia skrzydeł innowatorom z ciekawymi pomysłami. W Polsce dotąd był z tym problem, zostawaliśmy z tyłu za wieloma krajami Europy, w których prawo wychodziło naprzeciw potrzebom zmieniającej się gospodarki. Prosta spółka...
[pozostało do przeczytania 40% tekstu]
Dostęp do artykułów: