Samolot z drukarki

Samolot skonstruowany przez inżynierów z Uniwersytetu Southampton nie jest wielki, ponieważ należy do popularnej obecnie kategorii UAV (Unmanned Aircraft Vehicle) – Powietrzny Statek Bezzałogowy. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 2 m i, rzecz jasna, lata autonomicznie bez człowieka na pokładzie, niemniej jest to pełnoprawny statek powietrzny. Osiąga prędkość blisko 180 km/godz., może też szybować i wtedy jest praktycznie bezgłośny. Do tego wszystkie jego precyzyjne części zostały tak wykonane, by łączyły się zatrzaskami, więc montaż samolotu trwał kilka minut, bez użycia narzędzi.

Zdaniem zespołu prof. Andy Keane i Jima Scanlana, użyta przez nich metoda zgrzewania laserowego pozwala przejść od etapu deski kreślarskiej do lotu próbnego w ciągu kilku dni. Przy użyciu konwencjonalnych metod konstruowania i obróbki identyczny pojazd wykonany np. z kompozytów powstawałby wiele miesięcy. Co więcej, brak typowej obróbki narzędziowej sprawia, że konstruktor może wprowadzić w trakcie produkcji nawet radykalne zmiany i poprawki, nie ponosząc przy tym większych kosztów.

Zdaniem profesora Scanlona uniwersalność i łatwość procesu „drukowania” przez spiekanie laserowe może sprawić, że możliwy będzie powrót do zarzuconych koncepcji i pomysłów, których nie zdołano wykorzystać. Choćby takich jak oparcie konstrukcji samolotów na tzw. bryle geodezyjnej, składającą się z dużej ilości odpowiednio ułożonych trójkątnych struktur. Tego rodzaju bryła jest konstrukcyjnie bardzo lekka i wytrzymała. Wykorzystano ją na przykład w 1936 r. w samolocie bombowym Vickers Wellington konstrukcji Barneya Wallisa. Jednak przy zastosowaniu dostępnych wówczas technologii produkcja tych samolotów okazała się istnym koszmarem (maszyna składała się z tysięcy ręcznie pasowanych części). Innym przykładem jest płat nośny na planie elipsy. Według konstruktorów, tego typu skrzydła mogą zapewniać statkowi powietrznemu znakomite właściwości aerodynamiczne, ale tradycyjnymi metodami trudno je...
[pozostało do przeczytania 20% tekstu]
Dostęp do artykułów: