Zachód musi zablokować konta Janukowycza

Zachód musi postawić sprawę jasno: jeśli na Ukrainie ziści się scenariusz rosyjski, Janukowycz i jego otoczenie powinni zostać pozbawieni profitów. Zablokowanie ich kont, brak dostępu do majątków, kontaktów, zakaz wjazdu do USA i strefy Schengen – to jedyna metoda, by zmusić tych ludzi do wprowadzenia zmian na Ukrainie w pokojowy sposób

Zarówno Wiktorowi Janukowyczowi, jak i jego otoczeniu zależało na podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Problem w tym, że nie zdołali oprzeć się presji Kremla. Dzisiaj to Moskwa rozdaje karty. Dramatyczna sytuacja gospodarcza, protesty, ostra krytyka Zachodu – wszystko to przyczyniło się do tego, że Janukowycz zupełnie stracił kontrolę nad sytuacją i popadł w jeszcze większe uzależnienie od Władimira Putina. Kiedy poleciał do Chin, w Kijowie plotkowano, że wywiózł tam walizki gotówki. W istocie jego wyprawa do Państwa Środka była obliczona na poszukiwanie sojusznika i kredytów. Cena? Miliony hektarów ukraińskiej ziemi. Jednocześnie znalazły się obietnice kredytów, jakimi karmi Janukowycza Władimir Putin, który jednak stawia wymagania. Janukowycz ma nie tylko wprowadzić Ukrainę do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, ale także podjąć działania, które na dobre zdyskredytują go w oczach Zachodu. Jednym z żądań Kremla jest brutalne rozprawienie się z protestującymi na Majdanie. Putin chce przypieczętować nowy sojusz z Ukrainą krwią jej obywateli i w ten sposób przywiazać do siebie jej politycznego lidera.

Wciągnięcie Ukrainy do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej ma być symbolem odrodzenia imperium rosyjskiego na tym terenie. Akt ten będzie miał oczywiście wymiar praktyczny, ale to warstwa symboliczna jest tu najważniejsza. Członkostwo Ukrainy w kremlowskim projekcie nie zwiększy wpływów rosyjskich w tym kraju, są one bowiem i tak ogromne. Rosję interesują jednak szczególnie trzy kwestie: ukraińskie aktywa energetyczne, tania siła robocza i Cerkiew prawosławna.

Po fiasku wileńskiego...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: