United States of Europe

Sezonowy, związany z kryzysem, i bardziej ogólny, wynikający z przemian kulturowych. Katolicyzm powiązany z patriotyzmem przedstawiany jest w III RP jako obciachowy. Natura nie znosi próżni, również duchowej. Lemingi zatem zwracają się ku duchowościom. Ezoteryczne telewizje wydłużają godziny nadawania. Co jakiś czas ogłaszane są castingi. Pojawiają się na antenie nowi tarociści, wróżbici anielscy, psychotronicy. Również kryzys sprawia, że popyt na wróżbitów rośnie. Najstarsza polskojęzyczna telewizja ezoteryczna nadaje już nie siedem godzin dziennie, lecz całą dobę. Wróżbici biorą 100 zł za 15 minut „porady” i 250 zł za godzinne spotkanie. Część z tych ludzi to oszuści. Część to opętani. Wchodzą w trans na wizji. W tym stanie są narzędziem demona. Z roku na rok na Zachodzie rośnie moda na wróżby, feng shui, uzdrawianie, magię. XXI wiek zamiast być wiekiem rozumu, staje się stuleciem wykształconej ciemnoty i zabobonu. Kołtuneria i dulszczyzna jest dziś „oświecona”. Postępowa. Zdrowy rozsądek jest dziś katolikiem. A przynajmniej konserwatystą.

Jak „Wyborcza” pierze mózgi lemingom? „Kontrowersyjny przywódca, rzesza wyznawców, własna telewizja, stacja radiowa i portal internetowy – to nie opis rodziny Radia Maryja, ale scjentologów, którzy planują budowę własnego imperium medialnego”. Porównanie katolickiego medium, własności katolickiego zakonu, do mających powstać mediów szczególnie toksycznej sekty to działanie nie tylko obrzydliwe. W normalnym kraju Agora zapłaciłaby po procesie sądowym grube pieniądze za zniesławienie. W III RP jest bezkarna. A metoda utożsamiania katolików z sekciarzami jest uniwersalna. Ostatnio w TVP 2 ktoś przesadził. Zadziałał zbyt prostacko i materiał o sektach ilustrował zdjęciami z Jasnej Góry.

Do walki z tradycyjną moralnością telewizja jest używana od kilkudziesięciu lat. A tu niespodzianka. KRRiT ukarała TVN. Stacja ma zapłacić 200 000 zł za naruszanie w programie „Top model” godności uczestniczek. Ten program...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: