Sławomir Nowak znowu w niełasce. Kłopoty króla ukraińskich dróg

Sławomir Nowak jest oskarżany przez ukraińskie służby antykorupcyjne o podawanie nieprawdy w swoim oświadczeniu majątkowym. Ale to niejedyne jego kłopoty. Pieniądze na budowę dróg za rządów Nowaka znikały w niewyjaśnionych okolicznościach, a pracę byłego polityka PO negatywnie ocenia nowy prezydent Wołodymyr Zełenski.

9 września 2019 roku Krajowa Agencja Antykorupcyjna przesłała sądowi protokół administracyjny dotyczący działania szefa Państwowej Agencji Drogowej (Ukravtodor) Sławomira Nowaka. Zgłoszenie dotyczy nieprawidłowości w jego oświadczeniu majątkowym. „Podczas pełnego przeglądu deklaracji Nowaka za 2017 r. Krajowa Agencja Antykorupcyjna znalazła fałszywe informacje dotyczące kwoty ponad 189 tysięcy hrywien. Urzędnik nieprawidłowo podał wartość samochodu i kwotę środków zdeponowanych na rachunkach bankowych”. Kwota, o którą chodzi, nie jest zbyt duża, a grzywna, która może ewentualnie dotknąć Nowaka, nie powinna uszczuplić jego budżetu. Jednak to nie oznacza, że Nowak łatwo uniknie problemów. Pytanie bowiem, czy nie jest sprawdzane także jego oświadczenie z roku 2018 i czy Agencja Antykorupcyjna, która w teorii powinna sprawdzać oświadczenia przynajmniej raz w roku, nie prowadzi także w tej sprawie dochodzenia.

Tajemnice Ukravtodoru
Pod lupą ukraińskich służb znalazł się jednak nie tylko Sławomir Nowak, ale także instytucja, którą zarządzał. Do wielu nieprawidłowości miało dochodzić w obwodowych oddziałach Agencji Drogowej, niedawno zwolniono szefa Ukravtodoru z obwodu mikołajowskiego. Jak poinformowano w wydaniu Ukrinform z 13 września 2019 roku: „Szef służby drogowej w rejonie Nikołajew Andriej Maksimienko został natychmiast zwolniony ze stanowiska w związku z informacjami otrzymanymi od pracowników Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Do służby dróg w obwodzie mikołajowskim skierowano nadzwyczajny audyt finansowy”. W Ukravtodor zapewnili, że będą współpracowali ze wszystkimi organami śledczymi...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: