Kapitał pilnie poszukiwany

Rynek zamówień publicznych, system podatkowy oraz dostęp do kapitału – to trzy obszary, w których sektor MŚP oczekuje kluczowych zmian, by móc odpowiednio się rozwijać i stanowić mocny fundament polskiej gospodarki. Zamówienia publiczne, czyli rynek wart ponad 200 mld zł, w którym od lat znikomą rolę odgrywają małe i średnie polskie firmy, czeka rewolucja. Projekt nowej ustawy jest już w Sejmie i jeszcze w tej kadencji ma być przegłosowany. System podatkowy musi być bardziej przejrzysty, mniej uciążliwy i skomplikowany. Ale o tym wiedzą wszyscy – łącznie z rządzącymi – więc tu też jest nadzieja, że zmieniać się on będzie na lepsze. A co z dostępem do kapitału?

Z tych trzech obszarów, jakie wymieniłem, ten pozostaje zdecydowanie w cieniu. Niesłusznie, bo jest on w kwestii rozwoju polskiej gospodarki co najmniej tak samo istotny. Z dostępem do kapitału nasi przedsiębiorcy wciąż mają duży problem. Wystarczy powiedzieć, że zdecydowana większość polskich firm finansuje rozwój działalności ze środków własnych. Tylko 1/5 korzysta z finansowania bankowego. Znikomą rolę w finansowaniu sektora MŚP odgrywa rynek kapitałowy. To trzeba zmienić.

Na pozór sytuacja wygląda całkiem dobrze. Stopy procentowe są rekordowo niskie, więc pieniądze powinny być łatwo dostępne. Tymczasem wiele firm odchodzi z banku z kwitkiem, słysząc, że na kredyt nie mają żadnych szans. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Instytutu Keralla Research. Wynika z niego, że jedna na pięć firm spotyka się z odmową przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Najgorzej jest w przypadku małych spółek – tutaj wskaźnik odmów wynosi niemal 25 proc. Trzy lata temu był on na poziomie 14 proc. Widać więc doskonale, jaka jest tendencja i w którą stronę to zmierza. Dla wielu polskich firm na tym poszukiwania pieniędzy się kończą. Brak kapitału na rozwój staje się w pewnym momencie przeszkodą nie do sforsowania. Problemem jest płytki rynek kapitałowy, który nie stwarza zbyt wielu...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: