Nasz głos na konwencji Prawa i Sprawiedliwości

W bogactwie treści i przekazu, jaki miał miejsce podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, nie mogło zabraknąć głosu małych i średnich przedsiębiorców. O ten głos zadbała Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, organizując panel pt. „Małe i średnie przedsiębiorstwa – wyzwania i perspektywy a rozwój polskiej gospodarki”. Wzięli w nim udział: Marek Dietl – prezes Zarządu GPW, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, posłowie Barbara Dziuk i Wojciech Zubowski, Piotr Hofman – prezes RG SWS oraz Kamil Goral – ekspert RG SWS. Jako gospodarz tego panelu, śmiało mogę postawić tezę, że oczekiwania wobec rządzących, jeśli chodzi o sektor MŚP, są bardzo duże. Na szczęście druga strona zdaje sobie z tego sprawę i deklaruje gotowość nie tylko do rozmów, ale i rozwiązywania wszystkich problemów.
 
Dlaczego sektor MŚP jest tak ważny? Według nas, przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie, stanowi on filar klasy średniej w każdym społeczeństwie. Bez tej klasy średniej – solidnej, stabilnej i niezależnej – trudno mówić o budowaniu silnego państwa. Podczas panelu obrazowo wspomniałem o tym, że dziś możemy porównać odbudowę państwa do budowy domu. Pierwszy krok, czyli wylanie fundamentów i zasypanie ogromnych obszarów biedy za pomocą licznych programów socjalnych, został zrobiony w kończącej się właśnie kadencji Sejmu. Kolejnym powinna być budowa ścian – elementu, który trzyma całą konstrukcję. Takimi ścianami w silnym państwie jest właśnie zdrowa klasa średnia. A zwieńczeniem, czyli dachem, niech będzie – jak mówi premier Mateusz Morawiecki – dogonienie czy może nawet przegonienie za kilkanaście lat gospodarek Włoch, Hiszpanii czy Niemiec. Najważniejsze więc teraz to przyspieszyć budowę tych ścian, a wtedy budowa całego domu będzie dużo prostsza.
 
Poseł Barbara Dziuk zauważyła, że dobrym fundamentem może być wdrażana obecnie Konstytucja Biznesu, a szczególnie zawarte w niej Prawo Przedsiębiorców, mające ułatwić...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: