Rynek przewozu osób uporządkowany. Koniec z nadużyciami wobec pasażerów

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym po przyjęciu przez rząd trafił do Sejmu. Przeciwni nowym przepisom, zezwalającym na przewozy osób z wykorzystaniem aplikacji mobilnych, są taksówkarze, którzy obawiają się konkurencji.

Blisko połowa ankietowanych ostatnio przez IBRiS Polaków (43,8 proc.) nie chce, aby popularne aplikacje do zamawiania przejazdów zniknęły z polskich ulic i nie wyobraża sobie podobnego scenariusza.

Równe warunki funkcjonowania rynku przewozu osób
– Projekt ustawy zakłada stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami, opartych na jednakowych zasadach wykonywania zawodu przewoźnika. Nowelizacja wprowadza także pośrednictwo przy przewozie osób, co istotnie powinno przyczynić się do uczciwej konkurencji w branży przewozowej – skomentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zgodnie z projektem nowelizacji, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, pośrednicy przy przewozie osób będą mieli obowiązek zlecania kursów wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym licencje na przewóz osób, stosowne do realizowanych zleceń. Projekt ustawy wprowadza również istotne ułatwienia w zakresie uzyskania licencji oraz złagodzenie wymagań upoważniających do wykonywania zarobkowego przewozu osób.
Nowelizacja ma charakter prokonsumencki. Dzięki nowym przepisom będzie mniej nadużyć, oszustw, przekręconych liczników, pasażer będzie mógł wybierać przewoźników, którzy oferują usługę za kwotę znaną już na początku przejazdu. Zaś większa konkurencja na rynku poprawia usługi i zawsze korzysta na tym użytkownik. Zarówno taksówki, jak i przewozy mają swoich wiernych zwolenników. Tym bardziej więc cieszy, że na uporządkowaniu rynku w postaci, jaką projektowi nowelizacji zatwierdzonemu przez rząd nadało Ministerstwo Infrastruktury, zyskają pasażerowie. A taksówkarze sami muszą posprzątać swoje podwórko. Zdarza się bowiem, że...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: