Minister, który walczy z Lichwą. W cieniu kampanii wyborczej trwa walka o nową ustawę

Pożyczyłeś kilkaset złotych, a czasem musisz spłacać tysiące. Zmora biednych ludzi ma się wkrótce skończyć.

W wyborach z 2015 r. partia rządząca w okręgu rzeszowskim (nr 23) zdeklasowała rywali, zdobywając 12 mandatów na 15 możliwych. W takich okręgach rywalizuje się bardziej z koleżankami i kolegami z listy niż kandydatami innych ugrupowań. Lista Zjednoczonej Prawicy jest na Podkarpaciu bardzo mocna. Tutaj większość obecnych posłów PiS będzie się ubiegać o kolejną kadencję. Liderem listy został debiutujący w wyborach sejmowych, wpływowy na Nowogrodzkiej, przewodniczący Rady Politycznej PiS Krzysztof Sobolewski.

Od karnisty do ministra
Marcin Warchoł, kandydujący z okręgu rzeszowskiego (obejmującego m.in. jego rodzinne Nisko), który będzie reprezentował na liście PiS Solidarną Polskę, to ambitny polityk młodego pokolenia. Ma 39 lat. W ubiegłym roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na którym jest nauczycielem akademickim, otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie monografii „Ciężar dowodu w procesie karnym. Studium prawnoporównawcze”.
Często występujący w mediach polityk z pewnością będzie istotnym wzmocnieniem listy PiS. Kandydatura wiceministra wynika z obecnej taktyki Prawa i Sprawiedliwości – promowania nowych polityków, w tym najzdolniejszych działaczy młodszego pokolenia.
Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, zapytany w Polsat News o politykę personalną jego partii w kontekście układania tegorocznych list wyborczych, odpowiedział: „Stawiamy przede wszystkim na obecnych posłów”. Dodał jednak, że na listach pojawią się też nowe twarze.
Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w rozmowie z Polskim Radiem 24 stwierdził m.in., że „na listach PiS dominują osoby kompetentne i młode”.

Twarz ustawy antylichwiarskiej
W ostatnich miesiącach Marcin Warchoł zasłynął przygotowaniem w resorcie...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: