Sędzia Morawiec i major z PZPR. Historia ojca liderki sędziowskich protestów

Lider sędziowskiego oporu wobec reformowania wymiaru sprawiedliwości przez rządy PiS sędzia Beata Morawiec występuje dziś w obronie praworządności i demokracji. Także ojciec obecnej szefowej stowarzyszenia sędziów Themis w czasach komunizmu bronił demokracji, z tym że socjalistycznej – jako wzorowy partyjny major Ludowego Wojska Polskiego. Wyróżniano go jako oficera LWP oddanego władzy PRL i umacnianiu więzów z ZSRS. Dziś dla sędzi Morawiec informacje z czasów PRL o jej ojcu, ujawniane przez nas, to bzdury.

Sędzia Beata Morawiec należy do najostrzejszych krytyków reform wymiaru sprawiedliwości wprowadzanych przez rząd PiS. Po tym jak została odwołana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, przewodzi stowarzyszeniu sędziowskiemu Themis. Staje ono obok drugiego z takich stowarzyszeń – Iustitii – na pierwszej linii frontu walki z obecnym rządem.

Fach sędziowski we krwi
Sędzia Morawiec w jednym z wywiadów prasowych stwierdziła, że ma fach sędziowski we krwi. Co miała na myśli? Obrona demokracji i ładu państwowego była domeną także jej ojca. Kapitan Artur Morawiec jako oficer LWP, instruktor sztabu w dywizji piechoty, zbierał pochwały i odznaczenia, m.in. za zaangażowanie partyjne i wierność władzy komunistycznego państwa. Karierę działacza PZPR Morawiec robił od 1965 roku i pozostał wierny partii do jej rozwiązania. Był nie tylko szeregowym członkiem, lecz także aktywnym działaczem, wchodzącym w skład POP PZPR. Chwalono go za to, że poza aktywnym uczestnictwem w zebraniach i dyskusjach partyjnych dokształcał się z ideologii marksistowskiej i myśli Lenina. W tym celu wstąpił na wieczorowy uniwersytet (WUML). W 1971 roku oceniano, że byłby dobrym zastępcą dowódcy kompanii do spraw politycznych. Wyrobił sobie szybko opinię prymusa, szczególnie ze względu na postawę ideologiczną. W późniejszych latach potwierdził to. „Akceptuje w pełni ideologię...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: