SB, mafia z Trójmiasta i obrona demokracji. Niegdyś donosy, dziś bunt przeciwko władzy

Prominentny gdański profesor prawa znany z interesów z ludźmi kojarzonymi z trójmiejską mafią „Nikosia”. W PRL dla SB był kontaktem operacyjnym o pseudonimie Jellinek. Dla partii komunistycznej – funkcyjnym aktywistą. Dziś jest jednym z głównych obrońców sądów. W rozmowie z „GP” twierdzi – jak Wałęsa – iż akta zgromadzone przez IPN w jego sprawie zostały spreparowane.

Profesor Jerzy Zajadło zajmujący się na Uniwersytecie Gdańskim teorią i filozofią prawa to autorytet, ekspert prawny i kąśliwy komentator m.in. „Gazety Wyborczej” i TVN 24. W jednym z wywiadów z 2019 roku stwierdził, że można naruszyć konstytucję, by ją ratować. Dopowiedział, że nie należy się wahać złamać prawo, by przywrócić „konstytucyjny ład”. „Jeśli uznamy, że znajdujemy się w stanie wyższej konieczności, to możemy sobie pozwolić na więcej” – dodał prawnik. W innym z wywiadów z 2017 roku ogłosił, że woli panowanie sędziokracji niż demokrację na PiS-owski wzór.
Jerzy Zajadło domaga się postawienia prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunał Stanu. Nawołuje sędziów do buntu przeciwko władzy, przedstawiając bunt jako sędziowski nakaz moralny.
Jako autorytet namaszcza też innych bohaterów walki z większością rządzącą. W październiku podczas wygłaszania laudacji dla laureata Nagrody im. mecenasa Edwarda Wende stwierdził, że odbierający ten laur sędzia Igor Tuleya to prawnik wyróżniający się niezłomnością zasad i odwagą cywilną, który działa bezinteresownie na rzecz dobra publicznego i praw człowieka.

Dla SB – w roli pomocnika totalitaryzmu
Fragment przeszłości Jerzego Zajadły traktowanego w mediach jak prawnicza wyrocznia można odczytać z akt IPN, do których dotarliśmy. Według nich prof. Jerzy Zajadło w połowie lat 80. został zarejestrowany jako kontakt operacyjny wywiadu MSW PRL. Jego teczka została założona w 1986 roku, a zdana do archiwum w 1989 roku. Bezpiekę zainteresowały już w 1984 roku możliwości pracownika uczelni,...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: