Haniebna przeszłość organizatorki nauczycielskich protestów. Nie pamięta, jak niszczyła brata chłopaka zabitego w stanie wojennym

„Zginie mąż i drugi syn” – usłyszała od esbeka Teresa Majchrzak, gdy żądała prawdy o zakatowaniu 19-letniego syna Piotra przez ZOMO. Kilka tygodni później nauczycielka Maria Kościelniak „usadziła” 16-letniego brata ofiary. Dziś jako liderka ZNP organizuje antyrządowe protesty.

Do Marii Kościelniak dodzwoniliśmy się w czasie jej dyżuru w siedzibie poznańskiego ZNP, którego jest szefową. Pracy ma dużo, bo ZNP organizuje właśnie antyrządowe protesty. Zapytaliśmy ją, czy związkowcy powinni organizować strajk w czasie egzaminów. – To nic nadzwyczajnego. Terminy egzaminów były już wcześniej podczas protestów przesuwane. Tylko matury międzynarodowe muszą się odbyć w terminie – powiedziała nam Maria Kościelniak.

Nic już nie pamięta
Maria Kościelniak twierdzi dziś, że nie kojarzy rodziny Majchrzaków ani tego, że miała nękać w stanie wojennym za poglądy i działalność młodszego z braci – Radosława. Tragedią Majchrzaków była śmierć starszego z synów – Piotra w wyniku ciężkiego pobicia przez funkcjonariuszy ZOMO. Nie spodobało się im, że nosił wpięty w ubranie opornik – symbol protestu wobec działań władz. Rodzina ta w okresie PRL była na celowniku komunistów. Najstarsi jej członkowie brali udział w powstaniu wielkopolskim, siedzieli w stalinowskich więzieniach. Ojciec Piotra i Radosława – Jerzy Majchrzak był ranny podczas wydarzeń Czerwca 1956. Młody demonstrant został postrzelony w nogę, a będący z nim na manifestacji kolega – poniósł śmierć.
Po latach od tego wydarzenia także Piotr i jego młodszy brat Radosław angażowali się w działalność antykomunistyczną. Roznosili ulotki, pisali na murach hasła antyreżimowe, nagrywali i śpiewali antyrządowe piosenki.

Dopisała dwóję, żeby oblać wichrzyciela
Mord dokonany na bracie Radosława Majchrzaka – Piotrze, pociągnął za sobą dalsze represje wobec rodziny. Także za sprawą nauczycielki matematyki Radosława – właśnie Marii Kościelniak....
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: