Lekarz leczy. A pacjent? Rzecz o wzajemnych obowiązkach

Przyszedł do mnie pacjent z żoną. Rozpoznanie: rak prostaty. Byli bardzo wystraszeni. W świadomości większości ludzi rak to wyrok.

Rolą lekarza jest w takiej sytuacji wyjaśnić chorobę, omówić rokowania. Być szczerym, ale jednocześnie współczującym. Raka wcześnie wykrytego można wyleczyć. Obowiązkiem lekarza jest wykrycie, ale pacjent niedbający o profilaktykę, taki, który nie przychodzi do lekarza, nie bada się, stawia nas w bardzo trudnym położeniu, bo rozpoznanie nierzadko przychodzi za późno. Chory często zwleka z obawy przed usłyszeniem rozpoznania, ale również ze zwykłej nonszalancji. I tu pojawia się, moim zdaniem, pierwszy obowiązek pacjenta: zgłosić się na badania profilaktyczne czy to u lekarza rodzinnego, czy też na przykład u lekarza medycyny pracy. Lekarz ma obowiązek zlecić badania, zgodnie ze standardami, czynnikami ryzyka. A pacjent, jeśli zgodził się na takie postępowanie, ma obowiązek je wykonać. Jakże często przychodzą do mnie pacjenci i mówią, że zapomnieli wykonać badania albo że czują się już dobrze, więc po co mieliby je robić. Takie postępowanie niestety może opóźnić wykrycie poważnej choroby albo uniemożliwić jej zapobieżeniu. A obowiązkiem lekarza jest – jeśli tylko to możliwe – zapobiegać, a dopiero potem leczyć. Profilaktyka i zapobieganie są po prostu lepsze, ale też tańsze. I dzięki temu zostanie więcej środków na leczenie innych pacjentów. Tak więc dbanie o swoje zdrowie, o profilaktykę, to nie tylko obowiązek wobec samego siebie, lecz także wobec całego społeczeństwa.

Lekarz ma obowiązek zaproponować profilaktykę. I tu dochodzimy do kolejnego obowiązku pacjenta. Dbania o siebie. Nasze ciało nie jest niezniszczalne. Tu nasuwa się cytat św. Josmaria Escriva de Balaguera „Powiedz swojemu ciału: Wolę mieć w tobie niewolnika, niż być twoim niewolnikiem”.

Lekarz ma ogromny problem, gdy pacjent nie stosuje się do jego zaleceń, nie zażywa leków, nie wykonuje badań. Wtedy rokowanie staje się...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: