UBywatele – przewodnik z przypisami z archiwów. Wyniki śledztwa „Gazety Polskiej”

Kim są ludzie przedstawiani w mediach jako obrońcy demokracji, których twarze widzimy na niemal każdym proteście? „Gazeta Polska” prowadziła śledztwo w tej sprawie przez wiele miesięcy, a jego wyniki są szokujące. Ojciec Lalki Podobińskiej był w Armii Czerwonej i KBW, a matka w stalinowskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Kolejny manifestant, ppłk Wacław Pruszyński, był funkcjonariuszem wywiadu SB o ps. Arens i Oron, a jego żona pracowała w gabinecie Czesława Kiszczaka. Z kolei matka Agnieszki Czeredereckiej też pracowała w MSW i uczyła esbeków w szkole imienia Dzierżyńskiego.

Na protestach „obrońców demokracji” przeciwko rządowi PiS od dawna tłumów brak. A to daje możliwość ustalenia, kim są ci nieliczni, którzy przychodzą zawsze, a przez media przedstawiani są jako najbardziej zatroskani o Polskę obywatele. „Żelazny skład” zjawia się bez znaczenia, czy danego dnia chodzi akurat o obronę „wolnych sądów”, kontrmiesięcznicę, dostęp do aborcji czy wiecowanie ku czci komunistów. Ważne, że protest ma uderzyć w PiS.
Ich „osiągnięcia” są powszechnie znane, a wiele z nich ma jawnie destabilizować państwo lub – jak zakłócanie miesięcznic – jest działaniem w interesie Rosji. Przypomnijmy tylko prowokowanie zajść przed Sejmem w czasie próby puczu z grudnia 2016 r., bezprawne wdzieranie się na teren parlamentu, rzucanie jajami w kolumnę aut rządowych czy oblewanie farbą siedziby PiS.
Kolejny raz do eskalacji atmosfery agresji doszło po wydarzeniach z 8 grudnia 2017 r., gdy kilkoro uczestników protestu Obywateli RP obrzuciło jajami rządowe limuzyny. Z kolei w styczniu uczestnicy czarnego marszu oblali farbą siedzibę PiS.

Mundur, bezpieka i PZPR w służbie KOD
Tylko o niewielkiej części „żelaznego składu” wiedzieliśmy dotąd coś konkretnego. Tymczasem obok dobrze znanych już postaci z protestów antyrządowych, jak działający w PZPR płk LWP Adam Mazguła, który w 2016 r. zasłynął pochwałą stanu...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: