Zmienił świat

Zwycięstwo wyborcze Reagana było sensacją. Absolwent ekonomii (ale w małym, prowincjonalnym college’u), radiowiec, potem znany, choć nie słynny aktor Hollywoodu, telewizji, następnie komentator polityczny i dwukrotny gubernator Kalifornii, dopiero za trzecim podejściem uzyskał partyjną nominację. Sensacja polegała na tym, że nowy prezydent uchodził za prawicowego ekstremistę.

Reagana można określić jako ucieleśnienie współczesnego amerykańskiego konserwatyzmu. Jest nadal inspiracją dla wielu, łącznie z obecnym prezydentem [George W. Bush]. Wiele z tego, co wprowadził lub zapoczątkował, to zmiany strukturalne nie do odwrócenia, przede wszystkim w sferze tak podstawowej, jak ogólna kondycja gospodarcza kraju. Od czasu odejścia Reagana z Białego Domu gospodarka miała parę krótkotrwałych załamań, ale jej zdrowe podstawy, zbudowane przez niego, pozostały nienaruszone.

Nowe zdefiniowanie przez Reagana pojęcia konserwatyzmu spowodowało, że wielka liczba Demokratów (Reagan’s democrats), często o słynnych nazwiskach, przeszła do jego obozu. Dziś są Republikanami.

Największym zarzutem, jaki stawia się Reaganowi, jest deficyt, który pozostawił. Ale fundusze te w olbrzymiej części poszły na koszta zimnej wojny i po jej zakończeniu szybko się zwróciły.

A po ośmiu latach rządów Reagana PKB Ameryki wzrosło prawie o tyle, ile wynosiło PKB ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec!Kiedy znany publicysta przeprowadzał wywiad z Reaganem w 1981 r., zapytał go, który z ekonomistów miał największy wpływ na jego poglądy. Usłyszał: Frederic Bastiat. Musiał sprawdzać w encyklopedii, o kim mówił prezydent. (Bastiat to XIX-wieczny francuski zwolennik wolnego rynku, przeciwnik rządowych regulacji). To tylko jeden z wielu przykładów wskazujących na głębokie i wszechstronne oczytanie Reagana. Dodajmy do tego dosłownie tysiące stron, jakie zapisał – przemówienia, audycje, listy, diariusz. Dysponował wielką wiedzą, miał...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: