Kumpel „Gaciowego” i „Marcinek” Hanny Gronkiewicz-Waltz. Warszawa stoi za nim murem

Jest wieczór, gdzieś na warszawskiej Ochocie trwa spotkanie. Posłowie PO Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński oraz ochocki radny PO Lech Barycki zastanawiają się, w jaki sposób pozbawić wpływów w stołecznej PO stronników Donalda Tuska. Takich spotkań przez lata było naprawdę wiele.

O Baryckim, zwanym w środowisku stolicy „Gaciowym” (bo w dawnych czasach prowadził pralnię, która czyściła garnitury wszystkim partyjnym bonzom), jeden z warszawskich polityków mówi, że to taki „marszałek polny” Marcina Kierwińskiego. Ten poseł PO, niegdyś znany głównie z tego, że był prawą ręką Halickiego, teraz zaczyna wyrastać na jedną z czołowych twarzy Platformy.
Kierwiński urodził się w 1976 roku, od Halickiego jest więc młodszy o 15 lat. Jego ojciec, Andrzej Kierwiński, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, przez lata związany był z Bronisławem Komorowskim. Był dyrektorem Departamentu Spraw Obronnych w gabinetach Hanny Suchockiej, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka. Za Hanny Gronkiewicz-Waltz został prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta. A skąd w polityce wziął się sam Marcin Kierwiński? Pytany o to Andrzej Halicki powiedział nam, że „z działalności społecznej”. – On był związany z SKL-em – mówi.
‒ W SKL byłem zaledwie kilka miesięcy. Poważnie zaangażowałem się w działalność polityczną od chwili powstania Platformy Obywatelskiej – stwierdza z kolei sam zainteresowany.
Kierwiński od 2001 r., a więc od początku istnienia PO, był jej działaczem. W 2005 r. został przewodniczącym koła w Wilanowie, pięć lat później zaczął pełnić tę funkcję na Ursynowie.

Cel: wykosić ludzi HGW
Od 2006 r. zasiadał w Radzie Warszawy, był także szefem Klubu Radnych. Jak relacjonuje jeden z naszych informatorów, to on był jednym z inicjatorów usunięcia z PO radnych związanych z Pawłem Piskorskim. Zarzucano im szkodzenie wizerunkowi partii. Wśród wyrzuconych była także prawa ręka Piskorskiego, Sławomir...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: