Senacki pakt fragmentaryczny. Opozycja razem, ale nie wszędzie

Jak ustaliła „Gazeta Polska”, Koalicja Obywatelska chciała wyznaczyć 80 spośród 100 opozycyjnych kandydatów do Senatu. Na to nie przystał przede wszystkim PSL, któremu proponowano w większości okręgi praktycznie niedające szans na zwycięstwo. W efekcie w niektórych okręgach zamiast jednego kandydata opozycji, może być ich nawet kilku.

Porozumienie senackie czy też pakt senacki miał polegać – jak wyjaśniali sami politycy opozycji – na tym, że tam, gdzie jedna z formacji opozycyjnych wystawia swojego kandydata, nie wystawiają go formacje pozostałe. Chodziło o to, by startował ten, kto ma największe szanse na zwycięstwo. Proste? Tylko pozornie, ponieważ co do tego, kto jest tym najmocniejszym kandydatem, w wielu wypadkach trudno było o zgodę. Jak ujawnia w rozmowie z „GP” jeden z opozycyjnych polityków, podczas negocjacji do głosu doszły ambicje poszczególnych liderów. – Z mojej wiedzy wynika, że KO chciała dla siebie 80 kandydatów, co spotkało się ze sprzeciwem PSL-u. Co ciekawe, lewica na to idzie – zaznacza nasze źródło. Zarazem dodaje, że chociaż PSL będzie się targował, to ostatecznie zapewne w większości wypadków dojdzie do porozumienia. – Może pojawić się jedynie kilka okręgów, w których pakt nie zaistnieje – dodaje.
O negocjacje zapytaliśmy także innych polityków opozycji. –  Nie istnieje żaden pakt senacki. Jedyne rozwiązanie, jakie wchodzi w grę, to takie, w którym wszystkie siły opozycyjne popierają najmocniejszego kandydata do Senatu w danym okręgu – stwierdza członek prezydium Klubu Parlamentarnego PSL-Koalicja Polska, poseł Jan Łopata. Dopytywany, czy zakłada, że w jakimś okręgu pojawią się dwaj kandydaci, odpowiada, że to możliwe. – Ludzie są ambitni, poza tym pamiętajmy, że przecież będą także kandydaci startujący jako niezależni. Nie będę rzucać nazwiskami, ale prawdopodobnie na przykład w jednym z okręgów w woj. lubelskim pojawi się taka sytuacja – zaznacza. Zarazem Łopata z całą mocą zaprzecza, jakoby KO zażądała...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: