W Katyniu padły strzały, a pociągi znów ruszyły na wschód

Wybrali Polskę

Pod koniec XIX wieku Aleksander Klein ożenił się z Joanną Cechmajer, która urodziła mu czwórkę dzieci: Jana, Edwarda, Jerzego i Elżbietę. Jan, pragnąc zostać żołnierzem, ukończył carską szkołę wojskową. Edward został absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej w Grenoble, Jerzy ukończył w 1928 r. Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Zdobył tytuł doktorski, z czasem stał się wziętym chirurgiem. Najmłodsza Elżbieta ze względu na nabytą we wczesnym dzieciństwie epilepsję uczona była w domu przez guwernantki. Byli spolszczonymi Niemcami, jak wiele podobnych rodzin przybyłych w XIX wieku na tereny Królestwa Polskiego. Jan już w listopadzie 1918 r. znalazł się w szeregach Wojska Polskiego, podczas najazdu bolszewickiego został dwukrotnie ranny. Weteranem (ochotnikiem) wojny polsko-bolszewickiej był również o dwa lata młodszy od niego Edward.

Na początku lat 20. XX w. Kleinowie przenieśli się do Supraśla, gdzie Aleksander został plenipotentem znanego łódzkiego przemysłowca Adolfa Buchholtza juniora, pełniąc jednocześnie funkcję prezesa Ewangelickiej Rady Kościelnej. W Białymstoku zamieszkali na rozległej posesji przy ul. Poleskiej 42. Z Aleksandrem i Joanną Klein na Poleskiej mieszkała ich córka Elżbieta oraz rodzona siostra Joanny Konstancja Cechmajer. Przy rodzicach mieszkał również ich syn Edward z żoną Olgą i małą córeczką Basią. Inżynier Edward Klein prowadził własną firmę handlową, jako polski przedstawiciel firmy Fiat.

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo zapewniało rodzinie zasobne życie. Niestety wielkimi krokami zbliżała się wojna. W sierpniu 1939 r. porucznik rezerwy 32. pułku piechoty Edward Klein został zmobilizowany. Wkrótce uzyskał przeniesienie do służby w 42. pułku piechoty w Białymstoku. Najmłodszy z Kleinów, lekarz i oficer rezerwy, poległ w pierwszych dniach wojny pod Osowcem. Edward zdążył jeszcze pochować brata na cmentarzu ewangelickim w Białymstoku. Następnie wraz z 42. pułkiem...
[pozostało do przeczytania 87% tekstu]
Dostęp do artykułów: