Zgasić pamięć! Szybko!

Na nagranym przez Niezależną TV filmie widać, jak służby porządkowe instruowane przez strażników miejskich w pośpiechu usuwają wszystko z miejsca pamięci. Każdy znicz był gaszony i wrzucany do czarnego worka na odpady. Szef firmy porządkowej dopingował swoich pracowników, by robili to szybciej. – To są płonące znicze – wołała Joanna Burzyńska, jedna z osób czuwających na Krakowskim Przedmieściu. Od ekipy uwijającej się przed pałacem usłyszała, że to śmieci. Nadzorujący akcję oznajmił, iż wieniec z szarfą, na której znajdowała się dedykacją dla śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, z ich zdjęciem, będzie przeniesiony pod pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. – Uważa pani, że kardynał Wyszyński nie zasłużył? – kpił jeden ze strażników miejskich. Gdy jedna z osób stojących w miejscu pamięci stwierdziła, że nocna akcja przypomina jej rok 1970 i działania władz w celu zatarcia pamięci o ofiarach Grudnia, Kubicki powiedział, że jest ona zbyt młoda, by pamiętać to i wypowiadać się na ten temat.

Po szarpaninie strażnicy miejscy wyrwali wieniec z rąk Joanny Burzyńskiej. – Ma pan serce? Ma pan głębię życia? – spytała kobieta. – Nie. Dno i wodorosty – odpowiedział jeden z prowadzących akcję. Wydał podwładnym komendę natychmiastowego zabrania wieńca spod pałacu. Kobieta chciała odzyskać chociaż kwiaty. – Tu nie ma żadnych kwiatów. Są same śmieci – mówił jeden z członków ekipy, która uwijała się z likwidacją na miejscu pamięci.

Na koniec szef pogotowia porządkowego zwrócił się do filmującego scenę, że zamiast to robić, mógł pomóc kobiecie w przepychankach o wieniec. – Jak gentleman by pan się zachował – dorzucił z sarkazmem Kubicki. Kamerzysta poprosił go jeszcze o słowo komentarza. – Nie zasługuje pan na żaden komentarz – stwierdził naczelnik.

Niezależna.pl zapytała później Kubickiego o tę wypowiedź. Stwierdził, że nie pamięta, by powiedział te słowa. – Tam byli różni ludzie – mówił. Dodał, że widział na „stronie internetowej obrońców krzyża” pytania...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: