Sponsorzy Platformy wygrali konkurs

Na listach wpłat na Platformę znajdujemy m.in. nazwiska Doroty Michalak-Kurzewskiej (ponad 14 tys. zł) i Macieja Grzywaczewskiego (10 tys. zł). Pierwsza była do lutego 2010 r. wiceprezesem ATM Grupa, a dziś jest prokurentem spółki; z kolei Grzywaczewski – notabene dobry znajomy Jana Dworaka, obecnego przewodniczącego KRRiT – jest wiceprezesem firmy ATM. Platformę wspierał finansowo także Paweł Tobiasz (14 tys. zł) – członek zarządu ATM.

Zapewne to przypadek, ale w ciągu kilku miesięcy na przełomie lat 2008 i 2009 ATM Grupa w wyniku decyzji urzędników państwowych zyskała gwarancję wielomilionowego zarobku. 9 grudnia 2008 r. spółka podpisała np. wart 13 mln zł kontrakt z TVP na realizację pierwszej serii odcinków serialu „Tancerze”, a w styczniu 2009 r. serwis branżowy mediafm.net poinformował, że ATM Grupa zawarła umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (agencja rządowa) na dotację projektu „Kompleksowo wyposażone nowoczesne studio filmowo-telewizyjne do produkcji w technologii XDCAM-HD”. Dotacja PARP przyznana ATM opiewała na prawie 31 mln zł.

W 2008 r. „Dziennik” ujawnił, że ATM Grupa realizowała telewizyjne orędzie premiera Donalda Tuska. Za stworzenie krótkiego materiału spółka otrzymała kilkanaście tysięcy złotych, co skrytykował m.in. Jacek Kurski z PiS – twierdząc, że premier mógł przecież za darmo skorzystać z usług telewizji publicznej. Poseł Sebastian Karpiniuk (PO) odpowiedział mu wówczas, że Donald Tusk chciał mieć orędzie przygotowane przez osoby, którym „ufa w stu procentach”.

Sam Jan Dworak doskonale zna ludzi związanych z ATM. Od 1996 do 2004 r. był bowiem współwłaścicielem firmy producenckiej Studio A, którą w 2007 r. przejęła właśnie ATM Grupa. Udziały w Studio A posiadał jeszcze przed 2004 r. Maciej Strzembosz, dziś dyrektor artystyczny ATM Grupy i wciąż współwłaściciel Studia A. Obaj panowie zakładali wspólnie w 1994 r. jedną z pierwszych niezależnych firm producenckich Prasa i Film.

...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: