Oni patrzyli na Polskę

Zhang Xin
Chińska Telewizja Centralna


– To naprawdę coś tak makabrycznego, że nawet w najbardziej szalonych wyobrażeniach nie mogłoby się pojawić.

Miroslav Karas
dziennikarz Telewizji Czeskiej


– Jestem Czechem, wiem, co działo się w moim kraju. Przerywaliśmy wszyscy audycje. Czeska telewizja przez kilka godzin – od dziesiątej do ósmej wieczorem – nadawała tylko program z Polski. (…) Nic to nie zmieni, ani społeczeństwa, ani polityki, ani mediów. Polityka kieruje się swoimi regułami. Ma swoje prawa, jest cyniczna. Ludzie zajmujący się polityką znów wejdą na to podwórko kłótni. Społeczeństwo znów wejdzie na to, że sąsiad ma być za płotem. I media, niestety, znów będą działać zgodnie z zasadą, że na pierwszym miejscu ma być sensacja.

Angelo Figorilli
RAI 2


– Dla Włochów Polska jest związana przede wszystkim z imieniem Ojca Świętego, ja osobiście przyjechałem do Krakowa w ostatnim tygodniu życia papieża. Wróciłem tu teraz i od razu miałem takie skojarzenie… chciałem porównać oba wydarzenia – porównać ból, który wydarzył się pięć lat temu, i ten dzisiejszy [z 10 kwietnia 2010]. Tutaj po raz pierwszy zobaczyłem, jak wy używacie zniczy… Setki, miliony zniczy. Taka ilość, która wyzwala prawdziwe ciepło. Próbowałem spacerować między nimi i poczułem to ciepło, które jest ciepłem otuchy. To było dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. U nas nigdy nie przeżyłem tego stanu fizycznego, reprezentującego te wszystkie stojące razem osoby w trudnym dla nich momencie.

Ian Woskriesienskij
Kanał 5 Telewizji Rosyjskiej


– Nie wszyscy byli w kręgu Lecha Kaczyńskiego, ale ta tragedia zjednoczyła naród. Widać ogromny smutek, widać, jak ludzie ufali swojemu prezydentowi. Stał się teraz takim narodowym przywódcą. Chciałbym, żeby nasz naród był tak zjednoczony, ale oczywiście nie z powodu takiej tragedii. (…) To, co teraz [w...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: