To oni dyskryminowali pielęgniarki. Dziś ogłosili się ich obrońcami

Ciężko chore, bezradne dzieci. Umęczeni rodzice koczujący przy ich łóżkach. I dzielne, poświęcające się pielęgniarki, które za swoją pracę nie otrzymują godziwego wynagrodzenia – taki obraz zawsze dobrze sprzedaje się w mediach. A kiedy pielęgniarki buntują się i żądają podwyżek, zawsze znajdą się tacy, którzy gotowi są zbić na tym kapitał polityczny. – Zastanawiam się, czy protest w Centrum Zdrowia Dziecka nie jest początkiem większej całości. Być może opozycja będzie chciała podbuntować pielęgniarki, by powtórzyć scenariusz rodem z „białego miasteczka” – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”

Tym, co dzieje się w Centrum Zdrowia Dziecka, prasa i telewizja na taką skalę zaczęły interesować się mniej więcej od 24 maja. Od tego czasu trwa bowiem protest pielęgniarek. Postulaty protestujących: podwyżki i zwiększenie obsady kadrowej – obecnie w szpitalu zatrudnionych jest 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Ich zdaniem to zbyt mało. Jak wielokrotnie podkreślała Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Centrum Zdrowia Dziecka, 473 z nich pracują w zawodzie ponad 20 lat i to one stanowią „główny motor szpitala”. Jej zdaniem odejście lub przejście na emeryturę tych pielęgniarek zaburzyłoby opiekę nad przyjmowanymi dziećmi. Protestujący szacują, że każdego dnia w szpitalu brakuje około 70 pielęgniarek.
A jak wygląda sprawa wynagrodzeń? Z danych przedstawionych przez dyrekcję szpitala wynika, że obecnie średnie wynagrodzenie pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka wynosi 4949 zł brutto, w tym 150 zł za nadgodziny. 17 proc. pielęgniarek zarabia powyżej 6 tys. zł, 25 proc. od 5 do 6 tys. zł, 32 proc. od 4 do 5 tys. zł, a 20 proc. od 3 do 4 tys. zł. Poniżej 3 tys. zł zarabia zaledwie 6 proc. najmłodszych stażem pielęgniarek.
Z protestującymi solidaryzuje się część środowiska, m.in. członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego...
[pozostało do przeczytania 85% tekstu]
Dostęp do artykułów: