Cyfrowa rewolucja w opiece medycznej. Kto skorzysta?

Do 2022 roku technologie cyfrowe mają zrewolucjonizować sektor opieki medycznej – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez firmę Deloitte.

To choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną większości zgonów – nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Wyprzedzają tym samym choroby nowotworowe znajdujące się na drugiej pozycji w tym zestawieniu. Nie bez znaczenia jest tutaj wydłużająca się średnia długość życia – w krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) to już ponad 80 lat. W efekcie rośnie też liczba osób chorujących przewlekle. W Europie choroby przewlekłe stanowią 77 proc. wszystkich schorzeń.

Każdego roku rośnie również liczba żyjących dzięki wszczepionym urządzeniom kardiologicznym, takim jak stymulatory, kardiowertery-defibrylatory czy rozruszniki. Jest to możliwe dzięki nowym technologiom. Jak wskazuje dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pacjenci na przykład po przebytym zawale serca lub z chorobą wieńcową mogą dziś żyć długie lata. – Niestety, konsekwencją tych chorób może być niewydolność serca, która ze względu na lawinowo rosnącą zapadalność nazwana została epidemią XXI wieku. Schorzeniom kardiologicznym, w tym niewydolności serca, często towarzyszą różnego rodzaju arytmie. Co ważne, u chorych z niewydolnością serca często są to arytmie o złożonej postaci, trudniejsze w leczeniu i wymagające zastosowania najbardziej efektywnych środków terapeutycznych oraz zapewnienia pacjentowi dodatkowych form opieki zdrowotnej – tłumaczy dr Jędrzejczyk-Patej. Obok farmakoterapii, zabiegów elektroterapii, są to właśnie urządzenia wszczepialne.

– Udowodniono, że te urządzenia przynoszą pacjentom korzyść kliniczną, przedłużają im życie, jak również poprawiają jego jakość – wskazuje ekspertka. Implantowane urządzenia wymagają jednak regularnych kontroli i odpowiedniego programowania. I tutaj ogromną rolę odgrywa telemonitoring....
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: