„Tajna broń” medycyny nuklearnej. Izotopy na pomoc

Skuteczna, kompleksowa, bezpieczna i coraz bardziej precyzyjna diagnostyka i terapia chorób zarówno endokrynologicznych, kardiologicznych, jak i onkologicznych – to wszystko zasługa radiofarmaceutyków.

Jak tłumaczą specjaliści z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, radiofarmaceutyki to „preparaty medyczne, zawierające izotopy promieniotwórcze, które stosuje się w diagnostyce i terapii radioizotopowej najczęściej występujących schorzeń”. Chodzi m.in. o badanie chorób tarczycy, wątroby, nerek, serca, płuc czy mózgu. Takie preparaty, jak przekonują eksperci, pozwalają zobrazować nie tylko wygląd danego narządu, ale też prześledzić jego funkcjonowanie. – To odróżnia badania z użyciem radiofarmaceutyków od procedur takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy ultrasonografia. Radiofarmaceutyki to tajna broń medycyny nuklearnej – dzięki nim możliwa jest skuteczna, kompleksowa, bezpieczna i coraz bardziej precyzyjna diagnostyka i terapia chorób endokrynologicznych, kardiologicznych i onkologicznych – wskazuje dr hab. inż. Renata Mikołajczak z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Ośrodka Radioizotopów POLATOM.

Preparaty podawane są zwykle dożylnie, a czasem także doustnie. Po odczekaniu określonego czasu, zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, obserwuje się „promieniowanie nagromadzonego w tkankach izotopu, które jest wykrywane i śledzone przez zewnętrzne detektory – gamma kamery”.

Hasło „promieniowanie” zawsze budzi w nas wątpliwości. Czy to na pewno jest bezpieczne? Czy na dłuższą metę nie zaszkodzi nam to bardziej niż pomoże? Specjaliści zapewniają, że „terapia z zastosowaniem radiofarmaceutyków jest precyzyjna, bezpieczna i możliwie najbardziej komfortowa dla pacjenta, bo nie wiąże się z długotrwałym pobytem w szpitalu”. – Do zastosowania tej terapii nie ma wielu przeciwskazań, choć zawsze lekarz kwalifikuje pacjenta do danego leczenia indywidualnie. Po podaniu radiofarmaceutyku pacjent...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: