Kraj miodem i winem płynący

Gdzie można spróbować najlepszego polskiego wina? Na pewno w Lubuskiem. Szczepów, odmian i smaków jest tu pod dostatkiem. A jedno z głównych miast regionu, Gorzów Wielkopolski, położony jest na siedmiu wzgórzach niczym Rzym.

Najciekawszą atrakcją regionu jest wycieczka szlakiem wina i miodu. Lubuskie winnice produkują wina na wysokim poziomie. Jest to rynek młody, ale coraz więcej Polaków smakuje tutejsze wyroby. Oprócz wina powstają domowej roboty octy, a na osłodę w pobliskich pasiekach zbiera się miód i wytwarza miody pitne, a także napoje miodowo-owocowe.
Do typowych przysmaków regionalnych należy tradycyjny schab słubicki, kiełbasa żarska, salceson wiejski, nadnotecka kapusta i ogórki kiszone czy wojnowska ryba na kwaśno. W słodkościach królują ciasta: szarlotka z renetą landsberską, popularna strucla, inaczej strudel, oraz lubuskie pierniki. Na koniec spróbujmy coś z dań głównych – gołąbki w liściach winogronowych, lubuska kaczka faszerowana i farszówki jenińskie, czyli pierożki z nadzieniem z soczewicy.
Po sytym posiłku warto odwiedzić Łagów, który szczyci się najłagodniejszym klimatem w Polsce. Jest to ślicznie położona na przesmyku jezior Trześniakowskiego i Łagowskiego, uzdrowiskowa wieś o charakterze miejskim. Atrakcją miejscowości, obok kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, jest gotycki zamek joannitów. Gdy chcemy pobyć chwilę na łonie natury, koniecznie musimy udać się Parku Narodowego Ujścia Warty. Zdarzają się dni, kiedy w rezerwacie przyrody odnotowywane jest 250 tys. ptaków. Na wycieczkę można wybrać się również na rowerze, jeden ze szklaków ma prawie 29 km długości.
Obok Zielonej Góry, która jest siedzibą sejmiku, drugim największym miastem jest Gorzów Wielkopolski, w którym znajduje się siedziba wojewody. Daleko miastu do Rzymu, ale położone jest podobnie jak stolica Włoch, czyli na siedmiu wzgórzach. Do zabytków należą mury obronne z XV w., Stary Rynek, kościoły katolickie i ewangelickie, pałac biskupi...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: