Jak smakuje Wielkie Jabłko. Donald Trump w witrynach sklepów

Ten dzień miał różnić się od innych. Tego dnia miałem poczuć i posmakować Nowy Jork. W miejskim pępku świata nie miałem czasu na refleksje. To wieża Babel. Miasto, które nie ma konkurencji.


Szczur jest inteligentny i pomysłowy, żądny przygód. To gryzoń-spryciarz. W Nowym Jorku siedem szczurów przypada na jednego mieszkańca. Z kawą w dłoni witam dzień, patrząc na kicające gryzonie między torami w nowojorskim metrze.

W mieście, które nigdy nie śpi, jest wiele pieszych tras. Fanatycy filmu tygodniami mogą zwiedzać miejsca uwiecznione na celuloidowych klatkach. Widok na Most Manhattański z „Dawno temu w Ameryce”, odwiedziny w delikatesach Katz’sa, w których bohaterowie „Kiedy Harry poznał Sally” zajadali się kanapkami z pastrami, Central Park z „Maratończyka” czy witryna z połyskującą biżuterią w „Śniadaniu u Tiffany’ego”.

Tuż za rogiem od Tiffany’ego wznosi się drapacz chmur, do którego dostępu strzegą… antyterroryści. To Trump Tower. Sporadycznie wpada tu właściciel, obecny prezydent USA. W środku gmachu woda płynie po ścianach, a w gablotach przechowywane są pamiątki z ostatniej kampanii wyborczej. Najpopularniejszym gadżetem, obok czapek policyjnych oraz tekstyliów rodem z ligi koszykarskiej NBA, są plastikowe figurki Donalda Trumpa z jego sławną blond grzywką.

Nowy Jork to świat żywych wieżowców. W głowie się kręci od patrzenia na ich wierzchołki. Życie ulicy jest niewiele wolniejsze od prędkości dźwięku. Spacer oszałamia i męczy. Wystarczy przejść kilka numerowanych przecznic, bo tak nazywają się tutaj ulice – aleja Piąta, Szósta, Siódma itd. – by wpaść przed witrynę firmy Apple z kolejką fanów czekających kilka dni na najnowszy model iPhone’a. Tuż obok, na skrzyżowaniu alei Siódmej i Broadwayu, między ulicą 42. a 47., znajduje się Time Square, wizytówka Manhattanu. Na chodniku stoi słynny golas w slipkach, kapeluszu, kowbojkach i gra na gitarze. A po trzech minutach wytrwały piechur staje...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: