Spacerkiem po Warszawie

Mazowsze jest nierozerwalnie związane z Warszawą. Stolica, nazywana przed wojną Paryżem Północy, jest wizytówką Polski. Dziś jej mieszkańcy żyją w biegu, nierzadko nie znając uroków swojego miasta. A z inżynierem Mamoniem z „Rejsu” możemy dotrzeć drogą do… Ostrołęki i odwiedzić m.in. Forty Bema, czyli mauzoleum powstania listopadowego.

Herbem Warszawy jest Syrenka z tarczą i mieczem w ręku. Ponoć do miasta przypłynęła aż z Oceanu Atlantyckiego. Kobieta z rybim ogonem oczarowała swoim pięknym śpiewem warszawskich rybaków. Dziś w mieście można spotkać kilkanaście pomników i płaskorzeźb Syrenki, a najbardziej znany monument stoi na Rynku Starego Miasta. Ponad 85 proc. zabytkowego dawnego centrum Warszawy zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, ale mieszkańcy odbudowali pałace, kamienice, kościoły i Zamek Królewski. Od 1980 r. Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wiele jest miejsc, które należy w stolicy obejrzeć, ale na pewno nie można pominąć Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienek Królewskich oraz Pałacu w Wilanowie. Spacer od pl. Trzech Krzyży Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem przynosi nie tylko wspomnienia z „Lalki” Bolesława Prusa, ale jest również wspaniałą lekcją architektury i historii miasta. Dziesiątki parków i ogrodów to płuca Warszawy, a ten najciekawszy znajduje się… na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Połowę 1 hektara ogrodu zajmuje różnorodna roślinność. Z tarasów można podziwiać wspaniałe widoki na miasto i królową polskich rzek Wisłę.
A na jakie warszawskie przysmaki trafi turysta w gastronomii? Może przegryźć śledzikiem „wysokie procenty”, zupełnie jak bohater „Kariery Nikodema Dyzmy”, spróbować wątróbkę na wiele sposobów, cynaderki, czyli po prostu nerki, zimne nóżki wieprzowe z cytryną lub octem, pyzy z mięsem albo typowe flaki po warszawsku z pulpetami. 
I jak w filmie „Rejs” droga z Warszawy może nas powieźć do Ostrołęki na Kurpiowszczyźnie. To...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: