Krówki ciągutki prosto z Poznania

Pierwotne terytorium plemienne Polan nazywano Polonią. Dopiero później pisano Polonia Maior, co znaczy Wielkopolska. Natomiast herbem województwa wielkopolskiego jest biały orzeł bez korony i przepaski w czerwonym polu. Obok stolicy regionu Poznania oraz pierwszej stolicy Polski Gniezna, warto odwiedzić historyczną metropolię, jaką jest Kalisz. Już w II w. n.e. w dziele Klaudiusza Ptolemeusza pojawiła się nazwa Kalisia. 

W 1914 r. w 95 proc. zniszczono staromiejską zabudowę Kalisza. Dziś na Głównym Rynku z Ratuszem możemy podziwiać szereg odbudowanych kamienic w latach 20. XX w., w tym najciekawszą z medalionami przedstawiającymi płaskorzeźby z wybitnymi mieszkańcami Kalisza: poetki Marii Konopnickiej, powieściopisarki Marii Dąbrowskiej, poety Adama Asnyka i podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego. W centrum miasta znajduje się również franciszkański kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika z imponującą amboną w kształcie łodzi Świętego Piotra. Warto odwiedzić Rezerwat Archeologiczny Zawodzie, który dokumentuje historię badań archeologicznych tego regionu.
Na pewno każdy z nas pamięta powieść Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”, której akcja rozgrywa się m.in. w Kaliszu. I scenę, w której Józef Tolibowski w białym garniturze brodzi w jeziorze zrywając nenufary dla głównej bohaterki Barbary Niechcic. W Russowie, nieopodal Kalisza, znajduje się Dworek Marii Dąbrowskiej. Odbywają się tu festyny „Niedziele u Niechciców”, gdzie można spotkać postaci z epoki, posłuchać koncertów oraz wspominek z rodzinnej miejscowości pisarki.
W wigilijny wieczór do wielkopolskich domów nie przybywa Święty Mikołaj, a dorosłych i dzieci odwiedza Gwiazdor, i to z rózgą. Przede wszystkim by postraszyć niesforne urwisy. Nad stołami przykrytymi białymi obrusami unosi się zapach pierników, miodu oraz dwunastu wigilijnych potraw. Na co dzień Wielkopolska znana jest z tradycyjnych, chronionych prawem produktów, takich jak: rogale świętomarcińskie, wędzonki...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: