Dziewczyna z przeszłością, reżyser po przejściach

Bogdanovich to starszy pan, a zarazem cudowne dziecko i mistrz kina. Arcydziełem jest jego nagradzany Oscarami nostalgiczny „Ostatni seans filmowy” (1972), w którym wystąpili Cybill Shepherd (debiut) i Jeff Bridges. Mogły podobać się „Papierowy księżyc”, „Daisy Miller”, „No i co, doktorku”. I choć od lat jest kustoszem kina, którego uczy i o którym pisze książki (np o Wellesie, Hitchcocku, Natalie Wood), nakręcił ostatnio frywolną komedię.

Nad scenariuszem „Dziewczyny wartej grzechu” pracował z eksżoną Louise Stratten. To siostra Dorothy, gwiazdki „Playboya”, kochanki Bogdanovicha, którą zabił zazdrosny mąż, by potem się zastrzelić. Tuż przed śmiercią Dorothy Stratten zagrała posągową kobietę-robota w filmie SF „Galaxina”. Zakochany Bogdanovich napisał o niej książkę i zrobił dokument. Bob Fosse, twórca „Kabaretu”, pokazał historię Dorothy w „Star 80”; gwiazdkę zagrała młodsza Hemingwayówna. Fosse nie oszczędza „Playboya”, facetów adorujących zgromadzone tam piękności pokazuje jako cwaniaków i nadętych dupków.
Warto o tym pamiętać, oglądając komedię o paniach i panach, którzy nie zważając na konwenanse i moralność (istnieje jeszcze takie słowo?), zmierzają do seksualnego spełnienia. W dodatku rzecz się dzieje w filmowym światku. Chodzi o historyjkę ślicznej call girl (Poots), której reżyser (Wilson) za chwilę zapomnienia oferuje pieniądze na rozpoczęcie kariery i raptem podczas castingu spotyka ją jako kandydatkę do swojego filmu.  
Rzecz nakręcona w leciutkiej konwencji Lubitscha i Allena, który w dziedzinie obyczajności ma wiele na sumieniu. Film skrzy się humorem sytuacyjnym. Reżyser krzesze gagi ze spotkania na planie kochanki reżysera i jego żony, zakochanego w żonie reżysera dramaturga, zazdrosnego o jego sławę aktora, wreszcie niedopieszczonego psychologicznie sędziego i pani psychoterapeutki zaangażowanej w dramaty tego wielokąta. Z kogo się śmiejemy? Sami z siebie, rzecz jasna, jak chciał Gogol.
Raymond...
[pozostało do przeczytania 25% tekstu]
Dostęp do artykułów: