Kliniczna niesprawiedliwość po polsku

Warszawska klinika Sensor Clinic, w której pacjenci dopłacali do leczenia refundowanego przez NFZ, nadal będzie korzystać z dobrodziejstw kontraktu zawartego z Funduszem. Tymczasem inna klinika – w podwarszawskiej Jabłonnie – w której do podobnych zjawisk doszło na nieporównywalnie mniejszą skalę, straciła kontrakt. Różnica? W sprawie pierwszej interweniował wiceminister Sławomir Neumann, drugą zaatakowały – w części niesłusznie – TVN i „Gazeta Wyborcza”

Wiosną 2013 r. „Gazeta Wyborcza” i TVN zaczęły interesować się działalnością kliniki OSTEON w Jabłonnie pod Warszawą. Z materiału zrealizowanego przez wspomniane media wyłaniał się dramatyczny obraz: w klinice miało dochodzić do operowania zdrowych osób i naciągania pacjentów. Już wówczas przedstawiciele środowisk medycznych bronili OSTEON-u. – Przedstawiony materiał znacząco odbiega od prawdy. Wyrażam swój niepokój z powodu nierzetelności dziennikarskiej – oceniał publikację prof. Wojciech Kuś z Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii.
Skąd wzięło się zainteresowanie kliniką? OSTEON to jedna z nielicznych w Polsce placówek, która dokonuje rekonstrukcji więzadeł kolanowych przy użyciu przeszczepu z wykorzystaniem allograftu, czyli materiału od zmarłego dawcy. W innych ośrodkach pobiera się ścięgna własne z ciała pacjenta. – Metoda allograftu jest lepsza, bo nie ma rany po pobraniu ścięgna i proces rekonwalescencji trwa kilka tygodni krócej – tłumaczyli lekarze z OSTEON-u. I zaznaczali, że materiał pobrany od dawcy trzeba dopasować do biorcy. – Jeśli mamy bardzo grube ścięgno dawcy, to dzielimy je na dwie, czasem nawet trzy części, tak by pasowały do leczonego pacjenta. Operacje są wtedy wykonywane jednocześnie, ponieważ rozmrożonego allograftu nie można ponownie zamrażać.
Kiedy przedstawiciele OSTEON-u zażądali sprostowania, „GW” opublikowała na swoich łamach następujący tekst „W artykule (…) nieprawdziwa jest informacja, że w klinice OSTEON, wbrew procedurom,...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: