Grad miliardów na kolei

Największa jak do tej pory transakcja zrealizowana w ramach głośnego rządowego programu Inwestycje Polskie to zapewnienie aż 1,5 miliarda złotych PKP Polskim Liniom Kolejowym SA (PKP PLK SA). Jednym z ważniejszych kontrahentów obdarowanej tak hojnie firmy jest spółka, w której funkcję wiceprezesa pełni żona polityka PO Aleksandra Grada

W ubiegłym roku Donald Tusk ogłosił niespodziewanie plan utworzenia spółki Inwestycje Polskie, która poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) miałaby zarządzać ogromnym majątkiem i wspierać kluczowe projekty inwestycyjne. Firma powstała, ale jeszcze do niedawna nie było wiadomo, do kogo i w jakich ilościach trafią publiczne fundusze.

Główny beneficjent pojawił się parę tygodni temu. 31 października 2013 r. umowę dotyczącą emisji obligacji na gigantyczną kwotę 1,5 mld zł podpisała z BGK spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). „Emisja obligacji dla PLK jest największą do tej pory transakcją zrealizowaną przez BGK w ramach programu Inwestycje Polskie” – pochwaliły się w oficjalnym komunikacie Polskie Linie Kolejowe.
Kto dostanie ogromne pieniądze pozyskane przez PLK?

Miliony dla spółki MGGP
Sześć dni przed zagwarantowaniem kolosalnych kwot dla PKP PLK spółka ta zawarła kontrakt z firmą MGGP SA na „nadzór i zarządzanie projektem, budową i wdrożeniem systemu ERTMS na odcinku linii kolejowej E30 Legnica–Wrocław–Opole w ramach projektu POIIŚ 7.1-14 »Modernizacja linii kolejowej E30, etap II. Wdrożenie ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R w Polsce na odcinku Legnica–Wrocław–Opole«”. Wartość umowy to ok. 3 mln zł.
Kilka miesięcy wcześniej, w kwietniu 2013 r., PLK zleciła w wyniku przetargu MGGP wykonanie prac projektowych dla odcinka Dęblin–Lublin. Zamówienie warte było aż 30,5 mln zł brutto.

Ale to nie wszystko. Jak się dowiedzieliśmy, w ciągu ostatnich pięciu lat spółka MGGP SA podpisała z firmą PKP PLK umowy o wartości niemal 45 mln zł. Informację...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: