Łódka, strzelba, wąż, mokasyn

„Uciekinier” jest przygodą miłosną utrzymaną w konwencji łotrzykowskiej. W scenerii Missisipi dwoje nastolatków spotyka na bezludnej wysepce młodego, tajemniczego mężczyznę Muda (McConaughey) – awanturnika, zbiega, niefortunnego kochanka?

Mud, traktowany nieufnie, zwłaszcza że rywalizuje z chłopcami o łódkę zawieszoną na drzewie, zdoła ich oczarować i uzyskać pomoc. Sam bezwiednie da młodym emocjonalną rekompensatę. Ellisowi (Sheridan), którego rodzice się rozchodzą, i Neckbone’owi  (Lofland), sierocie chowanemu przez wuja (Galen), oferuje w dodatku niesamowitą legendę, która okaże się prawdą. Do miasteczka przybywa bowiem piękna Juniper (Witherspon), a za nią łowcy głów, z demonicznym Kingiem na czele (gra go Don Baker, który czterdzieści lat temu polował na „Charleya Varicka”).

Gdyby nie wsparcie chłopców, Mud zginąłby marnie, ale suspens, dramatyzm filmu wygląda ciekawiej. Czy uciekinier okaże się godny serc dzieciaków, których strasznie naraził? Przyjmie rolę opiekuna czy tylko wdzięcznego dłużnika? W tle jest parę innych dramatów. Oto tracący autorytet ojciec Ellisa (McKinnon) i matka (Paulson), która pragnie się wyrwać do miasta. Jest połów ostryg – od obejrzanych w muzeum zdjęć zabytkowego hełmu do nurkowania wystartowała wizja Nicholsa. Są frapujące opowieści Muda o ukąszeniach węży, o cudownej koszuli, o Tomie (Shepard) z barki, jego opiekunie, eks-strzelcu wyborowym z CIA, co oczywiście zagra w finale, podobnie jak jadowite gady. Jest życie wokół wielkiej rzeki – wizerunek groźnej przyrody, w której młodzi aktorzy Nicholsa czują się jak u siebie.

Z powodu awanturniczych ingrediencji widzom może umknąć finezja opowieści. Każdą sytuację poznajemy tu jako legendę czy relację, by potem uczestniczyć w niej na serio. Perfidia i determinacja łowców głów tylko do czasu wygląda na koloryzowanie Muda. Ellis weryfikuje negatywne sądy Toma o Juniper, podglądając ją w knajpie. Echem miłosnych zawodów Muda będzie przygoda Ellisa ze...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: