Węgrzy na Marszu Niepodległości

Dr Csizmadia w rozmowie z „Gazetą Polską” powiedział, że to, iż Polska zdołała w 1918 r. odzyskać swój niepodległy byt państwowy, stanowi wzór do naśladowania, podobnie jak każda walka o wolność. – Tym bardziej że obecna sytuacja w Unii Europejskiej pokazuje, jak trudno dziś uchronić niepodległość przed presją finansową Zachodu. Dowodzą tego ataki UE wymierzone w suwerenność państw członkowskich z południa Europy, które ze szczególną gwałtownością są skierowane przeciwko Węgrom – stwierdził. – Państwa Europy Środkowo-Wschodniej powinny wykazać się w tej sytuacji solidarnością, bo tylko wspólnymi siłami zdołamy przeforsować koncepcję Europy równorzędnych narodów. Idea równouprawnienia europejskich narodów jest dla nas świętością – dodał.

Csizmadia zaznaczył, że szczególne miejsce w realizacji tych dążeń przypada Polsce jako potężnemu narodowi, który zawsze stał po stronie wolności i nieugięcie walczył o swój niepodległy byt państwowy. – Jako ruch obywatelski wyrażamy głębokie przekonanie co do ogromnej roli, jaką w życiu naszych ojczyzn odegrać może aktywność obywatelska. Stąd nasz udział w święcie narodowym naszych polskich przyjaciół – powiedział szef CET‑u.

Jak mówi nam Joanna Urbańska, szefowa klubu „Gazety Polskiej” w Budapeszcie, trudno stwierdzić, ile osób wybiera się do Polski. Oficjalna delegacja przyjeżdża na zaproszenie klubów „GP”, ale poza tym mnóstwo ludzi jedzie na własną rękę. – Myślę, że Węgrzy chcą przyjechać z czystej sympatii do Polaków. Niektórzy z nich odwiedzili Polskę w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Teraz zdecydowanie więcej osób dowiedziało się, jak bardzo ważne jest dla Polski Święto Niepodległości – mówi.

Prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński podkreśla, że przyjazd Węgrów do Polski to następny krok w budowaniu więzi pomiędzy patriotami obu krajów. – W marcu tysiące Polaków pojechało wziąć udział w święcie narodowym Węgier i dać wyraz poparciu dla rządu Viktora Orbána. Kluby „Gazety...
[pozostało do przeczytania 25% tekstu]
Dostęp do artykułów: