Dlaczego Konkurs Chopinowski nie może się odbyć on-line? Chopin musi poczekać

Przesunięcie o rok tej najbardziej prestiżowej polskiej imprezy kulturalnej to dowód na to, że nie wszystko może odbywać się w sieci. Wyjaśnia to „Gazecie Polskiej” rzecznik konkursu Aleksander Laskowski.

– W wypadku konkursu na najwyższym światowym poziomie, takiego jakim jest Konkurs Chopinowski, odbiór gry uczestników przez jury nie może być zapośredniczony przez żadne medium. Jedynie wysłuchanie artysty w sali koncertowej pozwala w pełni kompetentnie go ocenić – mówi Aleksander Laskowski. Rzecznik podkreśla też, jak silnie obecność publiczności wpływa na pianistę. To też nie jest bez znaczenia. – Muzyka jest formą komunikacji międzyludzkiej, która najpełniej oddziałuje w kontakcie bezpośrednim – tłumaczy. 

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina z powodu pandemii koronawirusa nie został odwołany, lecz jedynie przełożony. Odbędzie się w dniach od 2 do 23 października 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Do tej pory tylko II wojna światowa zaburzyła pięcioletni cykl Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina. Decyzję o przesunięciu konkursu o rok podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, w porozumieniu z dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr. Arturem Szklenerem oraz po konsultacjach z resortem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym. „Konkurs bez publiczności, choć technicznie możliwy, nie miałby większego sensu” – tłumaczył tę decyzję minister Piotr Gliński. Konieczne też było jak najszybsze wypracowanie rozwiązania i wyznaczenie nowego terminu. – To jest też kwestia zadbania o tych pianistów, którzy już wiedzą, że dostali się do eliminacji – powiedział rzecznik konkursu.

Bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność na analogiczne sesje w roku 2021. 
Przesłuchania uczestników konkursu odbywają się w Warszawie od 1927 roku. Tylko raz nie doszło do jednej z edycji – w 1943 roku. 
W...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: