Nowe kłamstwa obok starych. Wyzwolenie, którego nie było

Przy okazji 75. rocznicy wejścia Rosjan do Warszawy kremlowska propaganda powróciła do historycznej manipulacji, jaką jest opowieść o wyzwoleniu przez Armię Czerwoną stolicy Polski. Stare kłamstwa Kremla mieszają się z nowymi. 

Od kilku tygodni trwa kremlowski atak kłamstw i manipulacji historycznych skierowany przeciwko Polsce. W narracji budowanej przez putinowskich urzędników II Rzeczpospolita i jej politycy oskarżani są o ścisłe wspieranie rasistowskiej polityki Hitlera i III Rzeszy, a także o antysemityzm. Sam prezydent Putin nie zawahał się nazwać przedwojennego ambasadora Polski w Berlinie Józefa Lipskiego „bydlakiem i świnią”. Na tym nie koniec. Okazuje się, że według rosyjskiej narracji to właściwie Polska przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a układ Hitlera i Stalina z sierpnia 1939 roku, zwany paktem Ribbentrop–Mołotow, nie miał tu żadnego znaczenia. 

Na froncie historycznej wojny informacyjnej  
Z okazji 75. rocznicy oswobodzenia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Instytut Yad Vashem przygotował konferencję organizowaną przez rosyjskiego biznesmena Mosze Kantora powiązanego z kremlowską administracją. Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w tym spotkaniu, bo jak się okazało, nie przewidziano możliwości jego wystąpienia, a co za tym idzie – ewentualnego ustosunkowania się do tego, co powie podczas konferencji prezydent Putin. Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss mówi krótko: „to handel historią”. Sytuacja jest kuriozalna, bo głos dostaną: przedstawiciel państwa, które wspólnie z Hitlerem zaatakowało we wrześniu 1939 roku Polskę, oraz reprezentanci innych krajów, jak choćby kolaborującej z Niemcami Francji, ale nie przedstawiciel narodu, który był pierwszą ofiarą II wojny światowej. To nie koniec tych aberracji. Jak podały ostatnio media, Rosja chce złożyć w Radzie Europy projekt rezolucji potępiającej Polskę za „próbę sfałszowania...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: