Smaczne, wartościowe, dla każdego. Co wiesz o makaronie?

Dania z makaronem należą do najpopularniejszych potraw na świecie. Chętnie jedzą je kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, pod każdą szerokością geograficzną. Nic więc dziwnego, że makaron doczekał się nawet swojego międzynarodowego święta, które obchodzimy 25 października.

Swoją popularność makaron zawdzięcza niezwykłym walorom smakowym, niezbyt wysokiej cenie, łatwości przygotowania i ogromnej użyteczności. Makarony, których doliczono się ponad 600 gatunków, można jeść na ciepło, na zimno, łączyć z różnymi innymi produktami: mięsem, rybami, owocami morza czy sezonowymi warzywami i owocami. Odpowiednio przyrządzony makaron może być głównym daniem, stanowić do niego dodatek, można dodać go także do zupy, wykorzystać jako składnik sałatki, zrobić z niego zapiekankę, a nawet smaczny deser.

Pełnowartościowy posiłek
Przy wyliczaniu zalet makaronu nie można zapomnieć o jego wartościach odżywczych. Makarony, podobnie jak inne produkty zbożowe, mogą stanowić znakomite uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety. Są bogate zarówno w węglowodany złożone (skrobia), jak i proste (cukry). Stanowią też jedno z najważniejszych źródeł energii dla naszego organizmu. Zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania produkty zbożowe powinno się spożywać kilka razy dziennie. Nie zapominając przy tym o produktach pełnoziarnistych, które stanowią dodatkowe źródło witamin z grupy B. Wbrew krążącej opinii makarony wcale nie są tuczące. Można je bez obawy spożywać także w trakcie diety. Dzięki odpowiedniej zawartości węglowodanów złożonych pozostawiają na długo uczucie sytości, co pozwala ograniczyć ilość spożywanego jedzenia.

Idealna potrawa dla sportowców
Ze względu na swoje właściwości makarony stanowią ważny element diety sportowców, w której węglowodany powinny stanowić ok. 60%. – Szczególnie zalecane są w posiłku przed treningiem, ze względu na duży ładunek energetyczny. Podczas wybierania makaronu...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: