Pełnowartościowy posiłek w dwie minuty. Innowacyjne dania gotowe na bazie kaszy i ryżu

Na polskim rynku rośnie sprzedaż i spożycie dań gotowych. Ten nowy trend nie powinien jednak nikogo dziwić. Konsumenci szukają nowych rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić czas, a jednocześnie w wygodnej i wartościowej formie wzbogacą codzienne menu. Coraz więcej oferowanych gotowych posiłków jest wyprodukowanych z wysokiej jakości składników, co sprawia, że są one nie tylko smaczne, ale również bardzo pożywne i pełnowartościowe.

Czasy, kiedy prawie wszystkie posiłki jadano w domu, już dawno minęły. Zmiany cywilizacyjne, gospodarcze, społeczne wpłynęły w znaczący sposób na sposób odżywiania i nawyki żywieniowe. Coraz szybsze tempo życia powoduje, że Polacy, zwłaszcza ci z młodszego pokolenia, mają coraz mniej wolnego czasu, czego następstwem jest rezygnacja z codziennego przygotowywania własnych posiłków na rzecz korzystania z gotowych smacznych rozwiązań. Potwierdza to badanie Grupy AdRetail oraz Hiper-com Poland, z którego wynika, że już blisko 80 proc. ankietowanych z dużych miast kupuje gotowe dania, a prawie 39 proc. badanych kupuje takie dania 4 razy w tygodniu*. I, według autorów badania, liczba osób często korzystających z gotowych posiłków będzie stopniowo, ale stale się zwiększać.

Co Polacy jedzą w pracy?
Chcąc oszczędzić czas i pieniądze, część z polskich konsumentów przygotowuje samodzielnie posiłki, które spakowane do lunch boxów są potem spożywane w pracy. Ale też coraz więcej pracujących decyduje się na jedzenie na mieście lub kupowanie dań gotowych. Nie jest niespodzianką, że z usług barów, restauracji szybkiej obsługi oraz firm dowożących jedzenie korzystają głównie młodzi ludzie mieszkający w dużych aglomeracjach.
Pocieszające jest to, że tylko niewielki odsetek Polaków nie je nic ciepłego w ciągu swojego dnia pracy, zaspokajając się różnego rodzaju przekąskami. A jak wynika z badania CBOS, niemal powszechne jest codzienne jedzenie przynajmniej jednego ciepłego posiłku (...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: