Kalkulator trzeźwości. Akcja informacyjna Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – to czas urlopów, spotkań z przyjaciółmi, wieczornych imprez. Nie spieszymy się, nie musimy wstawać wcześnie rano, nie odwozimy dzieci do szkoły. Czas relaksu zachęca do sięgania po alkohol – częściej i w większych ilościach. Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy – organizacja zrzeszająca producentów wyrobów spirytusowych prowadzi kampanię społeczną „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”, która zachęca Polaków do świadomego sięgania po napoje alkoholowe.

Głównym celem akcji jest uzmysłowienie, że bez względu na to, czy sięgamy po piwo, wino czy wódkę, zawsze spożywamy ten sam rodzaj alkoholu etylowego. Rachunek jest bardzo prosty – jeżeli pijesz 250 ml 5 proc. piwa albo 100 ml 12 proc. wina czy 30 ml 40-proc. wódki, to w każdym z tych produktów znajduje się 10 gramów czystego, 100-proc. alkoholu. Dlaczego Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy postawił na taki komunikat?
Z badań instytutu ARC Rynek i Opinia wynika, że Polacy nie potrafią rozróżnić, ile czystego alkoholu znajduje się w spożywanych różnych napojach alkoholowych. Przy tysiącu badanych osób tylko 55 respondentów prawidłowo oceniło zawartość alkoholu w półlitrowym opakowaniu piwa, natomiast nikomu nie udało się prawidłowo uszeregować poszczególnych napojów pod względem zawartości alkoholu. Co więcej, ankietowani w badaniach bardzo często zawyżają zawartość alkoholu w wódce, whisky, czy brandy, natomiast zaniżają w piwie i drinkach.

Na specjalnie dedykowanej akcji stronie internetowej www.pijodpowiedzialnie.pl możemy skorzystać z kalkulatora, który oblicza poziom alkoholu we krwi. Gdy wybierzemy płeć, podamy wagę, zaznaczymy rodzaj alkoholu, objętość i liczbę wypitych porcji dowiemy się, jak dużo promili mamy w naszym organizmie, ile czystego alkoholu wypiliśmy i orientacyjnie, jak długo będziemy trzeźwieć.

Warto przetestować ten kalkulator – wiele osób na pewno zdziwi się, że nawet niewielka...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: