Nasze dane w nowych sieciach. Szybki internet kluczem budowy nowoczesnej gospodarki

Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o tym, że niedługo ilość przesyłanych przez nas danych przekroczy możliwości obecnych sieci i że wprowadzenie sieci 5G o zwiększonej przepustowości jest bliżej, niż nam się wydaje. Nowe sieci niosą ze sobą wiele korzyści – umożliwiają przede wszystkim wykorzystanie coraz liczniejszych i zróżnicowanych urządzeń, co może generować również dodatkowe ryzyko dla cyberbezpieczeństwa. W polskim społeczeństwie pojawiają się także obawy związane ze zwiększeniem limitów norm promieniowania elektromagnetycznego, które mają pozwolić nowym sieciom na rozwój. Czym tak naprawdę jest nowa generacja sieci komórkowej?

Szacuje się, że do 2025 r. średnie miesięczne zużycie danych w mobilnym internecie w Polsce wzrośnie prawie 25-krotnie. Korzystanie z 5G będzie wymagało m.in. zwiększenia limitów norm promieniowania elektromagnetycznego, a to powoduje obawy związane z potencjalną szkodliwością nowej technologii dla naszego zdrowia. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że nie ma podstaw naukowych do występowania niekorzystnych zagrożeń dla zdrowia, wynikających z ekspozycji w polu elektromagnetycznym o planowanych częstotliwościach radiowych. Wraz z rozwojem nowych sieci całkowita ilość energii emitowanej do środowiska przez cały system spadnie, tym samym zmniejszy się ekspozycja ludzi na pole elektromagnetyczne.

Można więc śmiało powiedzieć, że korzyści płynące z nowych sieci znacznie przewyższają ryzyka. Teraz musimy się jednak skupić na tym, w jaki sposób dogonić resztę świata – sieć 5G funkcjonuje już bowiem w wielu krajach, m.in. Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Hiszpanii, a niedługo zostanie uruchomiona komercyjnie m.in. w Japonii, Niemczech czy Rosji. Nie jest tajemnicą, że w szczególności Rosji może zależeć na opóźnieniach technologicznych w Polsce, zwolenników niekorzystnego dla Polski scenariusza może być jednak więcej. Eksperci już teraz ostrzegają, że opóźnienia we...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: