Komunikacja na drodze do sukcesu. Łódzkie liderem rozwoju transportu publicznego

Sprawnie działający, dostosowany do potrzeb mieszkańców transport publiczny to jeden z kluczowych celów władz województwa łódzkiego i gwarancja zrównoważonego rozwoju

Dzięki skutecznie realizowanym działaniom samorządu województwa Łódzkie stało się jednym z krajowych liderów rozwoju połączeń autobusowych i kolejowych oraz inwestycji pozwalających rozwinąć infrastrukturę kolejową.
Ostatni rok obfitował w projekty sprzyjające rozwojowi transportu publicznego. Jednym z kluczowych posunięć władz województwa było uruchomienie nowych połączeń autobusowych dofinansowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Od września powstało 29 linii o łącznej długości 1638 km i aż 136 przystanków.
– W ten sposób zlikwidowaliśmy białe plamy komunikacyjne na terenie województwa, a mieszkańcy wielu miejscowości zyskali dostęp do transportu publicznego i mogą łatwiej dojechać do pracy, szkół, placówek zdrowia i kultury – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa.
O optymalnym doborze wprowadzonych połączeń świadczą liczby. Z linii korzystało średnio 3 tys. osób dziennie. Projekt ciągle się rozwija. Od stycznia samorząd województwa uruchomi osiem nowych połączeń, pozwoli to skomunikować 60 kolejnych miejscowości.
Istotnymi udogodnieniami było także zintegrowanie rozkładów jazdy przewoźników kolejowych i autobusowych oraz wprowadzenie innowacyjnego systemu zintegrowanych biletów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i PKS. Dzięki temu pasażerowie mogą dużo łatwiej planować podróże i oszczędzają na kosztach przejazdu ok. 20 proc.
Równie intensywnie rozwija się Łódzka Kolej Aglomeracyjna. 15 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Zaplanowano w nim aż o 30 proc. więcej połączeń między kluczowymi miastami regionu. Do tego na trasy wyruszyły pociągi najnowszej generacji Impuls 2. Łódzkie jest pierwszym województwem, które ma takie składy.
Działania te zostały docenione przez branżę. Podczas 13....
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: