Zasługi dla praworządności według nadzwyczajnej kasty. Obcinacze palców mogą być zadowoleni

Bohaterowie w togach – według stowarzyszenia sędziów Iustitia. Sędziowie z pierwszej linii walki z reformami wymiaru sprawiedliwości zostali wyróżnieni honorowymi odznakami tej organizacji. Wśród wcześniejszych „zasług” na koncie nagrodzonych sędziów są: bezpodstawne, według Komisji Europejskiej, wstrzymanie procesu członków gangu oskarżonych o zabójstwa i porwania dla okupu, kara dyscyplinarna za opieszałość w pracy oraz udział sędziów w festiwalu rockowym WOŚP Jerzego Owsiaka.

Stowarzyszenie sędziów Iustitia ogłosiło laureatów swojej nagrody za nieustępliwą walkę z rządem PiS w obronie praworządności, demokracji i konstytucji. Wyróżnieni szczęśliwcy będą teraz mogli nosić w klapie nie tylko znaczek „Kon-sty-tuc-ja” czy serduszko WOŚP, lecz także honorową odznakę Iustitii.
Wśród laureatów jest sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ostatnio jego nazwisko pojawiło się w mediach, gdy po tym, jak zadał pytania prejudycjalne do TSUE, Komisja Europejska zmiażdżyła jego argumentację. Powierzając TSUE rozstrzygnięcie swoich wątpliwości co do postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce oraz wpływu polityków na ich przebieg, sędzia zawiesił prowadzony przez siebie proces członków gangu obcinaczy palców. Z odpowiedzi KE wynikało, że jego pytania są niedopuszczalne oraz że kwestie, o które sędzia pytał Trybunał, nie mają związku z rozstrzyganą przez niego sprawą karną. Sędzia Tuleya – syn funkcjonariuszy MSW PRL – swoją wrażliwość na łamanie praworządności szeroko zademonstrował po raz pierwszy, gdy wydając wyrok na oskarżonego o korupcję doktora Mirosława G., przyrównywał działania CBA do represji z ery stalinizmu.

Autodonos w sprawie PZPR
Innym nagrodzonym honorową odznaką za aktywność w walce ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości sędzią okazał się Piotr Gąciarek, również z warszawskiego sądu okręgowego. To wiceszef warszawskiego oddziału Iustitii, który zasłynął ostatnio autodonosem do...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: