Pogoda dla Putina

Pierwsze decyzje

Już w pierwszych dniach urzędowania Putin nie rozczarował pozytywnie swoich krytyków. Natychmiast wydał kilka populistycznych dekretów socjalnych, które dowodzą, iż nie posiada żadnej strategii modernizacyjnej. Jednocześnie poczynił kilka gestów, które wskazują, jakimi działaniami będzie przesłaniał wszelkie niepowodzenia polityki wewnętrznej. Pierwszą podróż „gospodarską” odbył do zakładów zbrojeniowych na Uralu, gdzie za kilkaset milionów dolarów złożył zamówienie na czołgi. W polityce zagranicznej poczynił natychmiast gest prowokacyjny, gdyż zapowiedział udzielanie dyplomatycznego wsparcia separatystycznym enklawom gruzińskim, Abchazji i Osetii Południowej. Zobowiązał się też, że pierwszą wizytę „zagraniczną” złoży właśnie w Abchazji.

Nieprzyjazne gesty zostały poczynione również wobec świata zachodniego. Stanowcza krytyka amerykańskiej i NATO-wskiej koncepcji tarczy antyrakietowej doprowadziła do zawieszenia przez Sojusz planu zorganizowania w czasie szczytu w Chicago spotkania Rady NATO – Rosja. W odpowiedzi na to Rosjanie zorganizowali w Moskwie konferencję na temat tarczy antyrakietowej. Dowodząc tam, iż jest to agresywne przedsięwzięcie skierowane przeciwko Rosji, zapowiedzieli prewencyjne uderzenia rakietowe na przyszłe instalacje tarczy w Polsce, Rumunii czy Turcji.

Ostatnim nieprzyjaznym gestem, tym razem bezpośrednio skierowanym do amerykańskiego prezydenta, była odmowa udziału Putina w spotkaniu państw G8. Spotkanie jest planowane w dniach 18–19 maja w letniej rezydencji amerykańskiego prezydenta, w Camp David. Odmowa miała zaś miejsce w czasie rozmowy telefonicznej, gdy Obama gratulował Putinowi objęcia stanowiska prezydenta.

Przyjaźnie minęły, aspiracje zostały

Przez wiele lat strategia Putina i Miedwiediewa wobec Zachodu opierała się na osobistych przyjaźniach z kilkoma przywódcami. I tak Putinowi udało się na pewien czas oczarować...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: