Zielone światło dla przedsiębiorców. 8 miesięcy obowiązywania Konstytucji biznesu

Ustawy z pakietu „Konstytucja biznesu” obowiązują od 30 kwietnia br. Przedsiębiorcy odczuwają pozytywnie skutki nowych przepisów. Dodatkowo od początku 2019 r. wejdzie w życie większość kolejnych ułatwień dedykowanych firmom sektora MŚP.

Przypomnijmy, że Konstytucja biznesu to najważniejsza reforma polskiego prawa gospodarczego od upadku komunizmu. Obejmuje pakiet ustaw, który m.in. zapewnia konstytucyjną wolność działalności gospodarczej; stwarza lepsze warunki do rozpoczynania działalności gospodarczej. Zakłada także zmniejszenie szarej strefy w gospodarce, stworzenie przejrzystych procedur tworzenia prawa gospodarczego i jego przeglądu oraz wsparcie instytucjonalne dla przedsiębiorców dzięki powołaniu Rzecznika MŚP.

Razem z przedsiębiorcami
W specjalnej wypowiedzi dla „GP” Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, stwierdziła, że jej resort pracuje razem z przedsiębiorcami. Co więcej – ułatwia zakładanie i prowadzenie biznesu we Polsce. – Taki też jest cel wprowadzanych przez nas proprzedsiębiorczych rozwiązań z Konstytucją Biznesu na czele. Z ankiety MPiT i PARP wynika, że ponad 60 proc. przedsiębiorców pozytywnie ocenia wprowadzenie zasad ogólnych Konstytucji Biznesu. Powołanie Rzecznika MŚP to 77 proc. pozytywnych ocen.
– Jestem przekonana, że liczby te będą jeszcze większe, w miarę coraz dłuższego obowiązywania pakietu – uważa minister Emilewicz. – Po ośmiu miesiącach od wejścia w życie Konstytucji biznesu, sukcesem jest z pewnością jeden z ważniejszych jej zapisów, czyli ulga na start. Od maja do końca września skorzystało z niej blisko 70 proc. zakładających działalność gospodarczą, uprawnionych do skorzystania z ulgi. To oznacza, że ulga realizuje swój cel – stanowi duże odciążenie dla małych, początkujących firm i pozytywnie przekłada się na rozwój biznesu w Polsce – komentuje Emilewicz.
Co więcej – obserwujemy też istotny wzrost liczby zakładanych działalności...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: