„Profesjonalny zdrajca” i Radek, co „robi loda każdemu”. Ludzie Tuska o sobie nawzajem

O ministrze skarbu w rządzie Donalda Tuska – „profesjonalny zdrajca”. O szefie MSZ Radku Sikorskim – „robi loda każdemu, nie tylko Niemcom”. O braku ochrony polskich interesów za rządów PO-PSL: „Ruscy nas bardzo ładnie rozgrywają”. O eks-ministrze Tuska Aleksandrze Gradzie, któremu trzeba załatwić kolejną synekurę, bo na jednej może zarabiać „tylko” 40 tys. zł. Te i więcej powodów, zapisanych na opublikowanych przez portal Onet nagraniach z restauracji „Sowa i Przyjaciele”, przemawiają za tym, by nazwać je „taśmami Tuska”, a nie „taśmami Morawieckiego”.


Ujawnione przez Onet.pl nagranie jest rozmową w restauracji „Sowa i Przyjaciele” ówczesnego prezesa BZ WBK Mateusza Morawieckiego, szefa PKO BP Zbigniewa Jagiełły, prezesa PGE Krzysztofa Kiliana i jego zastępcy Bogusławy Matuszewskiej. Onet zaprezentował zapis pod hasłem „taśmy Morawieckiego”, jednak do nagrań pasuje bardziej określenie „taśmy Tuska”, bo dostarczają one porażających informacji nie o obecnym premierze, lecz o rozkładzie rządów PO-PSL i swobodzie w realizowaniu w tym czasie w Polsce rosyjskich interesów.

„Antypolskie zagranie” ministra skarbu
Znany jako wieloletni bliski współpracownik Donalda Tuska Krzysztof Kilian mówił o niedopuszczalnych decyzjach ówczesnego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, który miał się dogadać z Rosją, rzekomo bez wiedzy premiera Donalda Tuska, w sprawie budowy gazociągu Jamał II. Ale to nie wszystko, działał także na rzecz budowy mostu energetycznego z Kaliningradu oraz pomocy publicznej dla LOT. Kilian mówił o okolicznościach, w których minister Budzanowski zezwolił na podpisanie memorandum w sprawie gazociągu Jamał II z Gazpromem. „Budzanowski zezwolił na podpisanie memorandum. Premiera zapytali o to w Sejmie, a on nic nie wiedział. Zapomniał [Budzanowski – dop. red.] powiedzieć premierowi. Kolejny raz zapomniał powiedzieć premierowi” – opowiadał Kilian. Jak wskazywał, godzenie się przez Polskę na...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: