Co warto wiedzieć, aby zdrowo żyć? Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna receptą na zdrowie

Chociaż nikt nie kwestionuje dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej oraz zbilansowanego odżywiania na zdrowie, to jednak nie wszyscy pamiętają, że efektów możemy się spodziewać dopiero, gdy zasady zdrowego stylu życia wdrożymy na co dzień. Dlatego ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat.

Przekazywanie wiedzy i utrwalanie właściwych nawyków to zadanie nie tylko rodziców, ale także nauczycieli i edukatorów szkolnych, z którymi dzieci spędzają znaczną część swojego dnia. Wielu z nich uczestniczy w bezpłatnych programach edukacyjnych skierowanych do szkół. W ich ramach otrzymują wartościowe materiały edukacyjne dostosowane do wieku dzieci, które ułatwiają im prowadzenie ciekawych zajęć poszerzających wiedzę o zdrowym stylu życia.

Jesteśmy tym, co jemy
Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność i regularność spożywanych produktów. Najlepiej jeść 3–5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki i pracy, łatwiej nam zachować koncentrację. Trzeba też pamiętać, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
Eksperci od żywienia podkreślają też, że znaczną część naszej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie trzeba spożywać także owoce lub soki owocowe i warzywne, które dostarczają witamin. Natomiast głównym źródłem energii powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, makarony i płatki pełnoziarniste, grube kasze itd.). Nawet dwa razy w ciągu dnia powinno się spożywać mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery. Warto też ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich. Polecane przez dietetyków i lekarzy jest spożywanie głównie mięsa drobiowego, ryb oraz nasion roślin strączkowych, np. grochu, fasoli czy soi, zamiast jedzenia tłustego mięsa czerwonego. Powinno się...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: