Żeby do szkoły nie było pod górkę. Wartościowe zasady na nowy rok nauki

Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym już za nami. Powrót do szkolnych ław po ponad dwumiesięcznej przerwie to spore wyzwanie dla rozluźnionych wakacyjną labą dzieci. Zarówno dla nich, jak i ich rodziców kolejny rok szkolny to konieczność ponownego wdrożenia się w obowiązki, przypomnienia zasad bezpieczeństwa czy zdrowego odżywiania.
 
Początek września to dla rodzin mających dzieci w wieku szkolnym gorący okres. To czas kompletowania potrzebnych do nauki podręczników i całego szkolnego ekwipunku. To także czas adaptacji dzieci i młodzieży do szkolnych rygorów, o których podczas wakacji się zapomina. Szczególnego wsparcia potrzebują pierwszoklasiści, dla których nauka w szkole jest zupełnie nowym wyzwaniem. Dlatego wskazane jest, aby rozpoczynającym naukę wcześniej objaśnić, jak wygląda życie w szkole, przypomnieć o zasadach zachowania w klasie czy bezpiecznej zabawie, np. podczas przerwy między lekcjami.
 
Najważniejsze bezpieczeństwo
Z reguły w pierwszych dniach nauki najmłodszych uczniów odprowadzają do szkoły rodzice, dziadkowie czy starsze rodzeństwo. Ale prędzej czy później dziecko będzie musiało nauczyć się samodzielności. Zanim pociecha wyruszy sama do szkoły, powinna przyswoić sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym czy reguły korzystania z transportu publicznego. Dużym wsparciem dla rodziców i nauczycieli w tym zakresie jest prowadzona od 10 już lat „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Ta znana i ceniona przez nauczycieli ogólnopolska akcja edukacyjna, której organizatorem jest marka Puchatek, skierowana jest do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Jej celem jest pokazanie dzieciom, jak w trakcie codziennych aktywności uniknąć zagrożeń. Podczas zajęć Akademii dzieci dowiadują się, jak bezpiecznie pokonać drogę do szkoły, jak w sytuacjach zagrożenia zadbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów, jak zachować się w nowych sytuacjach społecznych czy podczas korzystania z...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: