Zmysł doskonały? Czyste szaleństwo!

Ów romans spada na mistrza kucharskiego (McGregor), któremu wobec końca smaków i zapachów urywa się praca, i na zagubioną biolożkę od epidemii (zjawiskowa Green). Te dwie wyjęte z tła postaci zbliżą się, bo cóż mają robić. Za szczyt szaleństwa i fantazji robi w filmie scena w hotelowej gastronomii – panowie wśród garnków symulują orgię kulinarną, z pomocą czegoś na kształt kremu do golenia.

W filmie Hallströma, autora „Co gryzie Gilberta Grape`a”, „Wbrew regułom” czy „Kronik portowych”, też mamy szaleństwo. Ale potraktowane z powagą. Szejk Jemenu (Amr Waked) postanawia sprowadzić do siebie żywe łososie. W wędkarstwie widzi istotę wolności, zwraca się więc o pomoc do brytyjskiego Państwowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Rybołówstwa. Z racji jego pozycji beznadziejną sprawę podejmie szefowa biura premiera Anglii (znakomita Scott). Do akcji zostają wciągnięci ichtiolog na życiowym zakręcie (McGregor) i utalentowana panna od wszystkiego (Blunt), której chłopak, wojskowy, rusza na misję do Afganistanu.

Ta czwórka rozegra aktorski koncert. McGregor, nieprzekonujący jako szalony kucharz, tu będzie wcieleniem zagubienia, potem zawodowej rezerwy, wreszcie fascynacji – nie tylko „łososiową misją”, ale i urokiem bohaterki. Ta, superzorganizowana i świadoma swojego wdzięku, lepi go jak glinę, aż sam zmięknie. Szejk urzeka determinacją i humanistycznym stosunkiem do wędkarstwa, co nie pójdzie w smak jego poddanym. Toteż konsekwencje będą groźne. Pejzaże Anglii i Jemenu są OK, a ichtiologiczny i polityczny wir wokół łososi, które trzeba zabrać Anglikom, cyniczny pijar, jaki asystentka robi premierowi – to wszystko nie pozwala widzom ochłonąć ze śmiechu.

W przeciwieństwie do Mackenzie, który symuluje fantastykę, Hallström za Paulem Tordayem, autorem książki, niedorzeczną wizję czyni realną. A w tym akurat McGregor – kiedy się dystansuje i gdy daje się wciągnąć – wypada znakomicie.    

„Ostatnia miłość na ziemi”
(Perfect sense)...
[pozostało do przeczytania 18% tekstu]
Dostęp do artykułów: