Jak nie przegrać tej walki. W leczeniu dogonić Europę

Każdego roku na leczenie raka piersi wydajemy blisko pół miliarda złotych. To jednak tylko część całkowitych kosztów, czyli kosztów pośrednich, wynikających z zachorowań na ten nowotwór. Jak wynika z raportu Instytutu Innowacyjna Gospodarka, całkowite koszty to nawet 3 mld zł. Aż jedna trzecia tej kwoty to koszty zgonów.

Każdego roku 17 tys. Polek poddawanych jest leczeniu, często inwazyjnemu, raka piersi. W naszym kraju choroba ta odpowiada za ponad 20 proc. zachorowań na nowotwory wśród kobiet. 6 tysięcy Polek rocznie umiera na tę chorobę, blisko 2 tys. z nich to kobiety „w wieku produkcyjnym”.

Roczne koszty leczenia tej choroby to blisko pół miliarda złotych. A to tylko początek. Całkowite koszty pośrednie wynikające z zachorowań na raka piersi to – jak wynika z raportu Instytutu Innowacyjna Gospodarka – nawet 3 mld zł. Aż jedna trzecia tej kwoty to koszty zgonów. – Jeśli policzymy, ile te osoby mogłyby dostarczyć państwu dzięki swojej produktywności, płaceniu podatków, to otrzymujemy 800 mln zł. Musimy zrobić coś, aby zmniejszyć umieralność – zaapelował podczas warsztatów edukacyjnych dla parlamentarzystów dr n. med. Jakub Gierczyński.

W Polsce u około 30 proc. chorych rak piersi rozwija się do postaci zaawansowanej. Wtedy, gdy choroba daje już przerzuty do innych organów, rozpoznawany jest u 5–10 proc. pacjentek. Chociaż rak piersi jest nieuleczalny, to coraz częściej staje się chorobą przewlekłą. – Istotny jest jednak dostęp do innowacyjnych terapii, które dają możliwość dłuższego, lepszej jakości życia. Innowacyjne, kompleksowe leczenie się opłaca. Zdrowie to nie koszt, lecz inwestycja – wskazywała w trakcie warsztatów Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Niestety, w Polsce część pacjentek wciąż czeka na refundację nowoczesnych terapii. Dotyczy to szczególnie chorych z jednym z podtypów raka piersi (hormonozależnym HER2-ujemnym). W wielu krajach nowoczesna terapia jest dostępna...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: